Gazeteciler yeniden hakim karşısına çıktı

Haklarındaki hükümler Yargıtay tarafından bozulan gazeteciler Ali Akkuş, Cemal Azmi Kalyoncu, Ahmet Memiş, Gökçe Fırat Çulhaoğlu, Ünal Tanık, Yakup Çetin, Yetkin Yıldız ve köşe yazarı Atilla Taş’ın yeniden yargılandıkları davanın ikinci duruşması Çağlayan’daki 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

P24 takip ettiği duruşmaya Atilla Taş katılmazken Ali Akkuş, Cemal Azmi Kalyoncu, Ahmet Memiş, Gökçe Fırat Çulhaoğlu, Ünal Tanık, Yakup Çetin, Yetkin Yıldız ve avukatları hazır bulundu.

YUSUF AHMET KAYMAK TANIK OLARAK DİNLENDİ

Duruşmada tanık olarak dinlenen Yusuf Ahmet Kaymak, gazeteci Ali Akkuş ve Cemal Azmi Kalyoncu’yu KHK ile kapatılan Zaman gazetesindeki işleri sebebiyle tanıdığını, örgüt üyelikleri ve iltisaklarıyla ilgili herhangi bir bilgisi olmadığını beyan etti.

Önceki celse savunmalarını tamamlayan gazeteciler Cemal Azmi Kalyoncu, Ahmet Memiş, Ünal Tanık, Yakup Çetin ve Yetkin Yıldız söz alarak, haklarındaki adli kontrol tedbirlerinin kaldırılmasını talep etti.

Savunmasını yapan Gökçe Fırat Çulhaoğlu, üzerine atılı suçlamaları reddetti. Çulhaoğlu, “Ben bu örgütle hep savaştım. Yardım ya da destekte bulunmadım. Bu yönüyle Yargıtay’ın bozma ilamına katılmıyorum. Beraatımı talep ediyorum.” dedi.

Atilla Taş’ın avukatı Sevgi Kalan, müvekkilinin başvurusuna ilişkin AİHM’in verdiği ihlal kararına atıf yaptı. Av. Kalan, “Bu yargılamadaki deliller AİHM tarafından da değerlendirildi. Yargılamaya konu yazı ve tweetleri AİHM siyasi eleştiri olarak kabul etti.” İfadelerini kullandı. AİHM kararlarının bağlayıcılığını hatırlatan Av. Kalan, Atilla Taş’ın dosyasının tefrik edilerek müvekkilin beraatını talep etti.

Bozma kararındaki suçlamaları reddeden gazeteci Yakup Çetin ise adli kontrol tedbirinin kaldırılmasını istedi.

DURUŞMA 26 EKİM’E ERTELENDİ

Mahkeme, imza yükümlülüğü yönünden adli kontrollerin kaldırılmasına, yurtdışı yasaklarının ise devamına karar verdi. Atilla Taş’ın avukatının tefrik talebini ise AİHM kararının dosyaya ulaşmasından sonra değerlendirilmesine karar veren mahkeme, duruşmayı 26 Ekim’e erteledi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin