Devlet Bahçeli yine AYM’yi hedef aldı: Kapatılması ertelenemez bir hedef olmalıdır

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, HDP iddianamesini usul eksiklikleri nedeniyle iade eden Anayasa Mahkemesi’ne sert tepki gösterdi. Bahçeli, “Anayasa Mahkemesi hukukun üstünlüğünden mi yanadır, yoksa bölücülüğün mü şakşakçısıdır? HDP’nin kapatılması kadar Anayasa Mahkemesi’nin de kapanması artık ertelenemez bir hedef olmalıdır.” ifadelerini kullandı. Bahçeli, beklentisinin Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın iddianameyi yeni baştan düzenleyip, yeniden HDP’ye kapatma davası açması olduğunu ifade etti.

Konuyu yazılı bir açıklamayla değerlendiren Bahçeli, “Anlaşılan odur ki, Türkiye’nin terör ve bölücülükle mücadelesine Anayasa Mahkemesi duyarsız, ilgisiz ve açık ara mesafelidir. Bahsi ileri sürülen eksikler veya usulü etkileyen açmazlar şühedaya nasıl anlatılacak, milli beka ve milli güvenlik mülahazalarıyla nasıl bağdaşacaktır? Anayasa Mahkemesi hukukun üstünlüğünden mi yanadır, yoksa bölücülüğün mü şakşakçısıdır? Dağda elde edilen başarıların TBMM’de kaybına tahammülümüz asla olamayacaktır.” cümlelerine yer verdi.

2 YORUMLAR

  1. Siyasetçiler, hukukçular kendilerini eleştirdiğinde: “sırtındaki cübbeyi çıkar, siyasete gir” diyorlar. Bahçeli de hukuku hukukçulara bıraksın; siyaseti bırakıp hukukçu olsun öyle yapsın eleştirisini…

    “Anayasa Mahkemesi’nce görevlendirilen bir röportörün kısa süre içinde ekler hariç 608 sayfadan oluşan ve 687 faili bulunan dava dosyasının ana muhtevasını nasıl ve hangi ahlaki, fikri ve hukuki müktesebatla incelediği muhakkak tartışılarak üzerinde durulması gereken bir muammadır” diyen Sayın Bahçeli, “usul esastan önce gelir”, “şekil şartlarını” yerine getirmeyen dava dosyasının esastan incelenmesini hangi aklın ürünüdür?

    Ey Bahçeli, siz nasıl bir milliyetçisiniz ki bu asil milletin kabul ettiği Anayasa’daki Anayasa Mahkemesi’ne savaş açıyorsunuz; ortadan kaldırmaya çalışıyorsunuz?

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin