Gazeteciler yeniden hâkim karşısına çıktı, Atilla Taş’ın dosyası ayrıldı

Haklarındaki hükümler Yargıtay tarafından bozulan gazeteciler Ahmet Memiş, Ali Akkuş, Cemal Azmi Kalyoncu, Gökçe Fırat Çulhaoğlu, Ünal Tanık, Yakup Çetin ve Yetkin Yıldız ile bir dönem köşe yazarlığı yapan müzisyen Atilla Taş’ın yeniden yargılanmasına devam edildi.

İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada tutuksuz sanıklar Ünal Tanık, Gökçe Fırat Çulhaoğlu, Yakup Çetin, Ahmet Memiş, Yetkin Yıldız, Cemil Azmi Kalyoncu ve Ali Akkuş ile avukatları hazır bulunurken Atilla Taş ise duruşmaya katılmadı.

Atilla Taş’ın avukatı Sevgi Kalan, müvekkili hakkındaki adli kontrol tedbirinin kaldırılmasını talep etti. Kalan ayrıca, Taş’ın dosyasının tefrik edilerek dosyadan ayrılmasını istedi.

‘VAKIFLAR DENETİMİNDE OLAN VE BM’YE AKREDİTE BİR VAKFA ÜYE OLUNCA TERÖR ÖRGÜTÜ ÜYELİĞİYLE SUÇLANDIM’

Duruşmada söz alarak beyanda bulunan Cemal Azmi Kalyoncu, “Gazeteciler Yazarlar Vakfına üye olmamın ve orada görev almamın sebebi çocukluğumdan beri var olan gazetecilik sevgisiyle ilgili. Aynı şekilde Türkiye Ekonomi Muhabirleri Derneği ve TGC’ye de üyeyim. Vakıf devletin denetiminde, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün kontrolündedir. Aynı zamanda BM’ye de akreditedir. BM’ye akredite bir vakfa üye olunca terör örgütü üyeliğiyle suçlanacağınızı düşebilir misiniz? Benim mesleğim gazetecilik ve yazarlık. Ben de bu vakfı meslekle ilgili fikirlerimi ortaya koyabileceğim bir yer olarak gördüm. MASAK raporları banka hesaplarımda hayatın olağan akışına aykırı bir işlem olmadığını gösteriyor zaten. F.tö ile bağlantım yoktur. Gazeteci olarak mesleğimi yaptım. Beraatımı talep ediyorum.” İfadelerini kullandı.

Daha sonra söz alan Ahmet Memiş ise, “Bu yargılamayla ilgili AİHM’e başvurmuştum. AİHM başvuruma binaen Bakanlıktan savunma istedi. AİHM kararının sonuçlanmasının beklenilmesini ve Bakanlığın savunmasının dosyaya gelmesini istiyorum.” dedi.

Savcı, adli kontrol tedbirinin ölçülü olması nedeniyle Taş’ın avukatının adli kontrolün kaldırılması yönündeki talebinin reddini istedi. Tefrik hususundaki talebi mahkemenin takdirine bırakan savcı, dosyadaki eksik hususların giderilmesini talep etti.

Atilla Taş’ın dosyasının ayrılmasına ve yurt dışına çıkış yasağının devamına karar veren mahkeme, davayı 22 Haziran’a erteledi.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin