Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı’ndan New York’ta uluslararası panel: “Dünyamızı dönüştürmek: Kapsayıcı sosyal kalkınma”

BM Genel Sekreteri Özel Danışmanı Adam Dieng, New York'ta Birleşmiş Milletler (BM) 74. Dönem Genel Kurul toplantıları ile aynı dönemde gerçekleştirilen GYV'nin organize ettiği konferansın açılış konuşmasını yaptı.

Tr724 HABER MERKEZİ

Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı’nın organize ettiği ”Dünyamızı Dönüştürmek: Kapsayıcı Sosyal Kalkınma” başlıklı panelde konuşan BM Genel Sekreteri Özel Danışmanı Adam Dieng, insan hakları ihlallerine imza atanların her kim olursa olsun yargılanması gerektiğini söyledi.

Birleşmiş Milletler (BM) 74. Dönem Genel Kurul toplantıları ile aynı dönemde New York’ta gerçekleştirilen konferansın açılış konuşmasını yapan ve BM’de Soykırımın Önlenmesi konusunda yaptığı çalışmalarla tanınan Adam Dieng, ”Samimiyetle inanıyorum ki insan hakları, çiğnendiğinde boy atıp gelişiyor. Hukukun üstünlüğü münasebetsiz idareciler tarafından engel gibi görülmeye başladığında, siyasi zemin daraldığında, vatandaşın meşru istekleri gözardı edilidinde veya sert şekilde bastırıldığında adaletsizlik artıyor.” dedi.

Arjantin, ABD, Avustralya, Brezilya, Hindistan, Japonya, Kenya, Mozambik, Hollanda, İspanya, Güney Afrika ve Romanya’nın da aralarında olduğu 24 ülkeden 36 sivil toplum örgütünün destek verdiği konferansın ilk panelinde ‘2030 Global Hedefleri için Kapsayıcı Sosyal Gelişimler’ konuşuldu. BM’de dünya liderlerinin toplandığı, ülkelerin en üst düzeyde temsil edildiği dönemde gerçekleşen ve büyük ilgi gören konferansta uluslararası katılımcılar, Sosyo-Ekonomik Kalkınma ile Gençlerin Güçlendirilmesi ve Sosyal, Ekonomik ve Kültürel Hakların Korunması konularındaki görüşlerini de paylaştı.

Konferansın 3. panelinde konuşmacı olarak yer alan Avustralyalı ünlü futbolcu ve İnsan Hakları Elçisi Craig Foster da küresel barış ve kalkınmanın temini adına sporun kritik önemine değindi ve spor alanındaki insan hakları ihlalleri, ırkçılık ve diğer eşitsizliklere dikkat çekti.

BİRLİKTE YAŞAM KÜLTÜRÜ ÖDÜLLERİ VERİLDİ

Konferans sonunda Fethullah Gülen’in onursal başkanı olduğu Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı’nın ‘Birlikte Yaşam Kültürü Ödülleri’ de sahiplerini buldu. Birlikte Yaşam Kültürü Ödülü Nelson Mandela Vakfı Başkanı Sello Hatang’e, Birlikte Yaşama Kültürü ve Şiddete Başvurmama Ödülü Mahatma Gandhi Vakfı Başkanı Tushar Gandhi’ye Gençlerin Güçlendirilmesi ödülü de son dönemde kendi adına kurduğu vakıf çalışmalarıyla adından söz ettiren NBA oyuncusu Enes Kanter’e verildi.

Sivil toplum kuruluşlarının global hedeflerin gerçekleştirilmesinde başarıyla ortaya koyduğu 11 projeye de değişik kategorilerde plaket ve nakdi yardım ödülleri verildi. Japonya, Zambiya, Kenya, ABD, Rwanda, Çad, Güney Afrika, Arjantin, Uganda, Rusya ve İspanya’dan STKların başvurdukları projeler, BM Kalkınma Programı ve diğer BM kurumlarıyla da paylaşılacak.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin