Gazeteci Ünlü: Merkez Bankası’nın enflasyon raporu ve IMF’nin tespitleri stagflasyon’un habercisi

Ekonomi yazarı gazeteci Ünsal Ünlü, ekonomik krizin gittikçe derinleştiğini söyledi. Youtube ve Periscope üzerinden izleyicilerine seslenen Ünlü, stagflasyon(*) kavramını bir yıl önce anlattığında yandaş ekonomi yazar ve gazetecilerinin anlamadığını, şimdi ise derinleşen ekonomik krizin üstünü örtmek adına bu kavramı kullandıklarına dikkat çekti. IMF’nin Türkiye’nin enflasyon ve büyüme hedefleriyle ilgili yaptığı açıklamaların açık şekilde stagflasyona işaret ettiğini anlatan Ünlü, krizin nasıl derinleştiğini, Merkez Bankası’nın gıda ve genel enflasyon revizyonunun ne anlama geldiğini, ekonomide yaşananları anlattı.

Enflasyon ile ilgili ortaya çıkan yeni risklerin yandaş medyada hiç yer bulmadığını buna karşın Hazine Bakanı Berat Albayrak’ın vergi indirimi açıklamalarının öne çekildiğini aktaran Ünlü, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ile başlayan ‘ekonominin çarkları dönmüyor’ söyleminin krizin derinleştiğinin göstergesi olduğunu aktardı.  Ünlü, “Merkez Bankası’nın 4. enflasyon raporu aslında başlı başına bir ‘Bakan ne derse desin, o işler öyle olmuyor’ itirafı…” diye konuştu.

(*) Stagflasyon, resesyon(ekonomik durgunluk) ile enflasyonun aynı anda görüldüğü durumdur. Bu durumda ekonomideki işsizlik oranı artarken fiyatlar da hızla yükselmektedir. Savaş ve büyük ekonomik kriz dönemlerinde görülmüştür.

Ünlü’nün değerlendirmeleri şöyle:

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin