Gazeteci Baransu: Balyoz aklandığı için 15 Temmuz oldu

Kapatılan Taraf Gazetesi’nin yazarı gazeteci Mehmet Baransu’nun, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılamasına devam edildi. Baransu, Balyoz davası ve 15 Temmuz sonrası ile ilgili kendisine yöneltilen suçlamalara cevap verdi. Gazeteci Baransu, “Kimse Balyoz’a sahte diyemez. Balyoz darbe planı aklandığı için 15 Temmuz oldu” değerlendirmesinde bulundu.

Mahkeme başkanı henüz savunmasını yapmayan Mehmet Baransu’yu savunmasını bitirmesi için uyardı. Baransu savunması için talep ettiği dijital materyallerin kendisine ancak geçen hafta gönderildiğini, başka davalarının da savunmalarını yetiştirmeye çalıştığını söyledi.

Bağımsız Gazetecilik Platformu’nun (P24) davayla ilgili paylaşımlarına göre Baransu, Balyoz belgelerinin kendisine nasıl ulaştığından başlayarak savunmasını sürdürdü. Baransu şunları kaydetti:

#MehmetBaransu savunmasına başladı. Balyoz belgelerinin kendisine nasıl geldiğini anlatıyor.

Oğlunun doğumda kalp sorunları yaşadığını söyleyen #MehmetBaransu, sağlık masrafları için para istemek ve yönetimle konuşmak için gazeteye gittiğini anlatıyor: “Gazete binasının yanında her gün kahve aldığım yerde biri benimle tanışmak istediğini söyledi. Bana 4 CD verdi.”

Kimse Balyoz’a sahte diyemez. Balyoz darbe planı aklandığı için 15 Temmuz oldu.

Ben bu belgeleri çalmaktan yargılanıyorum. Niye bana soruyorsunuz? Ses kayıtları 1. Ordu’dan çalınıyor, Recep Tayyip Erdoğan’a veriliyor. Erdoğan’daki ses kayıtları bavulun içine nasıl girdi? Erdoğan’ın tanık olarak dinlenmesini talep ediyorum.”

Balyoz belgelerinin kendisine nasıl geldiğini anlatan Baransu, oğlunun doğumda kalp sorunları yaşadığını söyleyerek, sağlık masrafları için para istemek ve yönetimle konuşmak için gazeteye gittiğini anlattı. Baransu, “Egemen harekât planının hangi CD içinden çıktığının tespit edilmesini istiyorum. Kimse Balyoz’a sahte diyemez” diye konuştu.

“Gazete binasının yanında her gün kahve aldığım yerde biri benimle tanışmak istediğini söyledi. Bana 4 CD verdi.” diye sözlerine başlayan Baransu şöyle konuştu:

Darbe planlarından kamuoyu bihaber değildi. Bilinen bir şeydi. Ahmet Altan, Yasemin Çongar, Yıldıray Oğur benim yöneticilerimdi. Ben muhabirim. Belgeleri onlara gösterdim, birlikte inceledik, taradık. Ben belgeleri gazete ile paylaştım ve haberi yaptık.”

Belgelerin yayımlanmasının ardından 10-15 kişi tarafından haberlerle ilgili suç duyurusunda bulunulduğunu kaydeden Baransu, “Soruşturma açılınca bizden belgeleri istediler. Ben de 4 CD’yi savcılığa teslim ettim. Ben yapılan tüm haberlerin arkasındayım.” diyerek ve iddianameye konu olan Egemen harekât planını kastederek şöyle devam etti:

“Neymiş efendim, bir savaş planı varmış. Biz herhangi bir savaş planı görmedik. Ben şu an hiç görmediğim, bilmediğim bir belgeden dolayı yargılanıyorum.

Ses kayıtlarında açık açık darbe planı yapıldığı belli. Çetin Doğan 200 bin kişiyi statlarda neden toplatacağını “deprem tatbikatı ” diyerek açıklıyor. Aklımızla dalga geçiyor.

Egemen harekât planının hangi CD içinden çıktığının tespit edilmesini istiyorum. Kimse Balyoz’a sahte diyemez. Balyoz darbe planı aklandığı için 15 Temmuz oldu.

Benim Balyoz haberleriyle generalleri tasfiye ettiğimi söylüyorlar. Haberleri yaparken kimsenin adını yazmadık. Yazdıklarımız emekli olanların adıydı.”

Öğleden önceki oturumda, “Darbe oyunu oynuyorlar EMASYA’ ya sığınıyorlar.” diyen Baransu sözlerini şöyle tamamladı: “Yunanistan’la savaş senaryosunda iç güvenliğin sağlanması ya da kamu düzeninin sağlanması bölümü olmaz. Balyoz davasında ilk derece mahkemesi suçlu suçsuz ayrımı yapmadan ceza verdi. Ben bunu eleştirdim, buna ilişkin yazım var. Ama sonra suçluları da akladılar.”

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin