Gazeteci Ertuğrul Akbay toprağa verildi; Sözcü’nün patronu oğlu Burak mektupla helalleşti

Tedavi gördüğü hastanede dün 80 yaşında hayata veda eden gazeteci Ertuğrul Akbay, toprağa verildi. Türk basınının duayen ismi, Sözcü Gazetesi’nin sahibi Burak Akbay’ın babası Ertuğrul Akbay dün yüzlerce dostunun katıldığı cenaze töreni ile son yolculuğuna uğurlandı. Burak Akbay’ın yurtdışında olması nedeniyle taziyeleri Ertuğrul Akbay’ın yarım asırlık yol arkadaşı Mine Akbay’ın yalnız kabul etti. 15 Temmuz sonrası cadı avına maruz kalan Burak Akbay’ın veda yazısı cenaze töreninde okundu.

Akbay, ” Türkiye’de maalesef adalet diye bir şey kalmadı. İftiralarla, yalanlarla, dolanlarla, bize kurdukları bu kumpas; masum bir insanın canını aldı ve ailemize büyük bir acı yaşattı… Babacığım, beni bugünlere getirdiğin için sana ne kadar teşekkür etsem azdır. Ne mutlu bana ki senin gibi bir babam oldu. Sana doyamadım. Seni çok özleyeceğim. Mekanın cennet olsun. Tüm hakkım sana helal olsun, helal olsun, helal olsun” ifadelerini kullandı.

ÖNCE SÖZCÜ’DE TÖREN DÜZENLENDİ

Duayen gazeteci Ertuğrul Akbay için ilk tören, Sözcü Gazetesi’nin Halkalı’daki merkez binasında düzenlendi. Meslektaşları,arkadaşları, Sözcü alışanları, okurları, siyasetçiler, sanatçılar; evladına hasret giden bir babaya, babasına veda edemeyen bir oğula destek için bir araya geldi. Gazeteciliğe foto muhabiri olarak başlayan Ertuğrul Akbay’ın tabutunun üzerine bir fotoğraf makinesi bırakıldı… Ardından Akbay için Zincirlikuyu Camii’nde dini tören düzenlendi. Basın, siyaset, sanat ve spor dünyasından çok sayıda isim 54 yıllık gazeteci Ertuğrul Akbay’a son görev için camiye gitti. Babasının cenazesine katılamayan Burak Akbay, imam helallik istediğinde, telefondan ağlayarak “Helal olsun, helal olsun helal olsun” diye seslendi. Cenaze töreni boyunca Burak Akbay, son görevini yerine getiremediği babasının defin işlemlerini bağlantılarla canlı olarak izledi. Bab-ı Ali’nin efsane kalemi, Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verildi.


BABADAN OĞULA: HELAL OLSUN…

Sözcü Gazetesi’nin sahibi Burak Akbay, babası Ertuğrul Akbay için veda yazısı kaleme aldı. Burak Akbay’ın veda sözlerini Sözcü’deki törende gazeteci Özlem Gürses okudu. O satırları okurken Gürses de dinleyenler de gözyaşlarına boğuldu.

Burak Akbay’ın kaleme aldığı babasına veda mektupu şöyle:

“Sevgili çalışma arkadaşlarım, Öncelikle bugün ağabeyinizi,babacığımı ve beni burada yalnız bırakmadığınız için hepinize çok çok teşekkür ederim. Bugün ben bir babayı kaybetmenin üzüntüsü içerisindeyim, siz de bir gazeteci ağabeyinizi kaybetmenin. Ne büyük acıdır ki bu satırları yurt dışından yazmak zorunda kalıp bugün babamı son yolculuğuna uğurlamak için aranızda sizlerle olamıyorum. Bugün gazetemizi elime aldığımda babamla bir kez daha gurur duydum. Tüm Sözcü Ailesi’ne ve yazarlarımıza içtenlikle teşekkür ederim. Türkiye’de maalesef adalet diye bir şey kalmadı. İftiralarla, yalanlarla, dolanlarla, bize kurdukları bu kumpas; masum bir insanın canını aldı ve ailemize büyük bir acı yaşattı. Delil yok, tanık yok, suç yok ama dava devam ediyor. Niye? Çünkü Sözcü başarılı, Sözcü güçlü ve dimdik ayakta. Bugün Türkiye’nin en iyi gazetecileri Sözcü’de çalışıyorlarsa, ben bunu babama borçluyum. Babamın 54 yıllık gazetecilik hayatı, tecrübesi ve gazeteci arkadaşları sayesinde biz bu gazeteyi kurup başarılarıyla bu günlere getirdik. Ve Allah’ın izniyle yıkılmadan yolumuza devam edeceğiz. Onu bir daha göremeyeceğiz, sesin duyamayacağız ama onun bitmek tükenmek bilmeyen gazetecilik aşkı bize ışık tutacak ve onu her zaman içimizde hissedeceğiz. Ondan aldığımız güçle, haksızlıklarla mücadele etmeye devam edeceğiz. O maalesef dayanamadı… Biz dayanacağız… Babacığım, beni bugünlere getirdiğin için sana ne kadar teşekkür etsem azdır. Ne mutlu bana ki senin gibi bir babam oldu. Sana doyamadım. Seni çok özleyeceğim. Mekanın cennet olsun. Tüm hakkım sana helal olsun, helal olsun, helal olsun.”

AİLESİ TAZİYELERİ KABUL ETTİ

Zincirlikuyu’daki cenaze töreninde ise taziyeleri Ertuğrul Akbay’ın eşi Mine Akbay, ablası Aytaç Akkor ve kızkardeşi Belkıs Aksalur kabul etti. Yeğenleri Aybars Akkor ve Aykut Akkor, tabutun başında bekledi. Zincirlikuyu Camii’ndeki cenaze törenine katılanlar arasında şu isimler yer aldı: CHP Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan, CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, CHP’li Muharrem ince, CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu,CHP’li Gürsel Tekin, CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Aytun Çıray, TBMM Eski Başkanı Hüsamettin Cindoruk, eski bakanlardan Zekeriya Temizel, Koç Holding Yönetim Kurulu Onursal Başkanı Rahmi Koç, Galatasaray Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz,Galatasaray Kulübü eski başkanları Faruk Süren, Ünal Aysal, iş insanı Erdoğan Toprak, Sözcü yazarları Rahmi Turan, Uğur Dündar, Yılmaz Özdil, Necati Doğru, Soner Yalçın, Saygı Öztürk, Murat Muratoğlu, Korkusuz Gazetesi yazarları Ümit Zileli,Can Ataklı, gazeteciler Ertuğrul Özkök, Fatih Altaylı, Necati Zincirkıran, Derya Sazak, Aydın Öztürk, Fenerbahçe Spor Kulübü eski Başkanı ve iş insanı Ali Şen, Avukat Celal Ülgen, sanatçılar Müjdat Gezen, Bedri Baykam, Berhan Şimşek. Spora düşkünlüğüyle bilinen Ertuğrul Akbay’ın her gün spor yaptığı kulübün çalışanları ve spor hocaları da cenazeye katıldı. Cami avlusu cemaatle dolup taşarken, çok sayıda çelenk geldiği gözlendi.

ERBAKAN’LA HACDA, ÖZAL İLE BİLEK GÜREŞİNDE

Sözcü Gazetesi bugünkü baskısında Ertuğrul Akbay’ın hayatından karelere yer verdi. Yazarları duayen gazeteci için birer yazı kaleme aldı. Ertuğrul Akbay’ın merhum liderler Necmettin Erbakan, Cumhurbaşkanları  Turgut Özal ve Süleyman Demirel, Başbakan Ecevit ile renkli kareleri ve hatıraları yad edildi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin