Gayri Nizami Harp şirketi Sadat’a denetim soruları cevapsız

Cumhuriyet gazetesi yazarı Çiğdem Toker, bugünkü yazısında Sadat A.Ş. hakkında yeni bilgililer paylaştı. 15 Temmuz darbe girişiminde sivillerin ölümüyle ilgili iddialarda adı geçen ve “paramiliter” bir yapı olduğu iddia edilen Sadat A.Ş.’nin Maliye Bakanlığı tarafından denetlenip denetlenmediği soruları cevapsız kaldı.

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Maliye Bakanı Naci Ağbal cevaplaması istemiyle Sadat hakkında detaylı sorular yöneltti. Ağbal, Milletvekeli Emir’e şirketin mali denetimden geçip geçmediğini bile bildirmeyerek “Yasal olarak açıklanması mümkün bulunmamaktadır.” diyerek geçiştirdi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a yakınlığıyla bilinen Sadat AŞ’nin başındaki emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi, kanlı darbe girişiminden sonra Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olarak atanmıştı.
Cumhuriyet yazarı Çiğdem Toker, konuyu bugünkü köşesine taşıdı.
Cumhuriyet’teki köşe yazısında Toker şunları kaleme aldı:

Sadat A.Ş. bilgileri mahremmiş

Sadat A.Ş’yi hatırlarsınız. Kendisini, “uluslararası savunma alanında danışmanlık ve askeri eğitim veren ilk ve tek şirket” diye tarif edip, gayri nizami harp kursları verdiğini duyuruyordu.

Şirketin yönetim kurulu başkanı emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi. 15 Temmuz kanlı darbe girişiminin ardından Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olarak atanmıştı.

Ankara milletvekili Murat Emir, geçenlerde Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Milli Savunma Bakanlığı’nın şirketi “denetleme görevi olmadığını” belirttiğini anımsattı; bir başvuru üzerine şirketi sadece Maliye’nin denetlediğinin ifade edildiğini bildirdi ve sordu.

MALİ DENETİM VAR MI, SİLAH VE MÜHİMMATLARI NELER?

Şirketin mali denetimden geçip geçmediğini, 2013-2016 yılları arasında ne kadar vergi tahakkuk ettirildiğini, demirbaş listesinin kontrolünü, listede silah ve mühimmat bulunup bulunmadığını, şirketin kurulduğundan bu yana dış ticaret işlemi olup olmadığını…

Maliye Bakanı Ağbal, yazılı bir cevap gönderdi. Vergi Usul Yasası’nın vergi mahremiyeti maddesinden söz eden Ağbal, “Yasal olarak açıklanması mümkün bulunmamaktadır” dedi.

GAYRİ NİZAMİ HARP ŞİRKETİNİN MALİ MAHRİMEYETİ VARMIŞ

Önergede dört soru vardı. Sadat’ın ödediği vergi tutarı kısmı “mahremiyet”e girebilir. Gelgelelim, faaliyet alanı gayri nizami harp olan bu şirketin Maliye denetiminden geçip geçmediği sorusunun dahi cevapsız bırakılması, doğrusu tuhaf.

****
Cumhuriyet Gazetesi’nden Çiğdem Toker kısa adı Sadat A.Ş. olan Uluslararası Savunma Danışmanlığı şirketiyle ilgili bir yazı kaleme alıp şunları yazmıştı:

Sadat A.Ş.

Kısa adı Sadat A.Ş. Türk Ticaret Kanunu’na göre kurulmuş bir şirket.
Kendilerini “uluslararası savunma ve danışmanlık alanında danışmanlık ve askeri eğitim veren ilk ve tek şirkettir” diye tanımlıyorlar. Özel harpçi emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi’nin, 2012’de kurduğu şirketin, zengin bir de danışman kadrosu var.

Üsküdar Üniversitesi kurucu rektörü Prof. Nevzat Tarhan mesela. Şirkete psikoloik savaş alanında danışmanlık hizmeti veriyormuş.

Ekonomi danışmanı Prof. Mehmet Zelka da öyle. O da aynı üniversitenin rektör yardımcısı.

Şirketi sıra dışı kılan, açıkça ilan ettikleri faaliyet alanları. Silah sanayiinin hoşlanmayacağı deyimle öldürme dersi satıyorlar. Peki, “Üniversite öğrencisi yetiştirirken, ölümü değil yaşamı bir değer olarak kabul ettiğini varsaydığımız hocalara ne danışıyor olabilir bu şirket” diye soracak olursanız, orasını bilmiyorum.

***

Sadat A.Ş’nin sitesinde muhtelif “eğitim paketleri” tanıtılıyor.

“Gayri nizami harp kursu” bunlardan biri. Tahrip kursu eğitim paketi, polis özel harekât temel eğitim paketi, hudut karakol emniyeti eğitim paket, topçu ve havan ileri gözetleyicilik kursu eğitim paketi diye gidiyor.

Şirket bu paket hizmetleri -artık o makamlar neresiyse- herhalde bedava sunmuyordur. Fakat devlet bu konuda pek ketum. (Bu başlığa birazdan döneceğiz.)

İşler büyük, sermaye düşük.

Dahası, şirketin Ticaret Sicili Kayıtlarında da sermaye bakımından anlamlı büyüklük yok. 4 Temmuz tarihli yeni karardan öğreniyoruz ki, şirket sermayesini artırmış. 643 bin TL olan sermaye, 237 bin TL artırılarak, 880 bin TL’ye yükseltilmiş. 1286 adet olan hisse sayısı da 3 bin 520’ye.

Verilen “hizmetlerin” yarısının bile gerçekleştiğini düşünseniz, büyük ölçekli “alımlar” yapılmış olmalı. Paramiliter personel ücretinden, silah ve mühimmat bedeline uzanan bu alımlar milyon dolarlara karşılık gelir. Artırılmış haliyle bile 1 milyon TL’yi bile bulmayan sermaye yapısı, tam da bu yüzden dikkat çekici.

20 Temmuz’da genel kurul

Şirket, 20 Temmuz’da 2013, 2014 ve 2015 yılları olağan genel kurullarını bir arada yapacak. (Ticaret Sicili’nde ilk kaydı 28 Şubat 2012’de yayımlanan şirket kayıtlarında 2013’ten geçen nisan ayına kadar herhangi bir hareket olmamış.)

Devlet, Sadat A.Ş. konusunda tuhaf bir ketumiyet içinde. Şirket kurulduğundan beri CHP’li milletvekillerinin kadrajında olmuş. (“Twitter fenomeni” olarak anılan sosyal medya hesabından epeyi önce yani.) Suriye iç savaşının yükseldiği dönemde:

– CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk – 5 Eylül 2012
– CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk – 6 Eylül 2012
– CHP İstanbul Milletvekili Osman Korütürk – 14 Eylül 2012, 16 Ocak 2013
– CHP Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz – 3 Ekim 2012 soru önergesi vererek, şirket faaliyetleri konusunda kritik sorular yöneltmişler:

Sadat’ın ÖSO militanlarına sokak savaşı dersi verip vermediğini, devletten hibe, kredi alıp almadığını, yabancı devletlerin yardım edip etmediğini, askeri eğitim ve danışmanlık konularında herhangi resmi devlet kurumunun izin verip vermediğini.
Hatta Korutürk, dönemin Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın soruları cevapsız bıraktığını kayda geçirerek ikinci önerge vermiş.

Sadat A.Ş., faaliyetleriyle yeniden gündemde. Sağlar’ın, IŞİD bağlantısını sorguladığı son önergenin ardından Lice’den korkunç bir iddia geldi.

DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, “bir subay müdahale etmese”
Lice’de 34 köylünün yakılacağını açıkladı: “Sadat diye bir örgütten bahsediyorlar (…) Çıkıp açıklama yapmak zorundalar” dedi.

İddialar, sorular, ne iktidar ne de TSK nezdinde suskunluk kaldırabilecek kadar ciddi.

sadat-tarhan1

Kaynak: Cumhuriyet, TR724

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin