Gasp siyaseti!

HABER-YORUM | İLKER DOĞAN

AKP rejiminin yeni siyaset anlayışı tamamen ‘gasp stratejisi’ üzerine kurulu. Seçimle alamadığı belediyeleri, HDP’nin elinden ‘terörle iltisaklı oldukları’ iddiasıyla ‘kayyım’ marifetiyle gasp ediyor. Kayyım atanan belediyeler arasına dün Mardin’in Kızıltepe ilçesi de katıldı. Böylece 31 Mart’tan bu yana HDP’li 3 büyükşehir, 1 il ve 10 ilçe belediyesini ‘kayyım’ marifetiyle gasp etmiş oldu. HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, önceki gün yaptığı konuşmada, AKP’nin İstanbul’a da kayyım atamaya hazırlandığını iddia etmişti. Dün katıldığı bir programda konuşan Süleyman Soylu’nun sözleri Temelli’nin açıklamalarını akıllara getirdi. Avrupa Konseyi’nde yaptığı konuşmada kayyım uygulamasını eleştiren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu tehdit eden Soylu, “Avrupa Parlamentosu’na gidip, Türkiye’yi şikayet eden ahmağa söylüyorum; bunun bedelini bu millet sana ödetecek.” ifadelerini kullandı. İstanbul’a kayyım atanır mı bilinmez ancak İBB’nin yetkilerinin adım adım budanacağı kesin. Bunun son örneği Boğaziçi Kanunu’nda görüldü.

AKP rejiminin kayyım eliyle ilk gasp ettiği grup, İşadamı Akın İpek’in sahibi olduğu Koza İpek’ti; 26 Ekim 2015… Maalesef muhalefet gereken tepkiyi veremediği için ‘gasp’ stratejisinin sonu da gelmedi. Bugüne kadar onlarca holdinge, gazeteye, televizyona, iş yerine hatta pastaneye bile kayyım atandı. Söz konusu kurumlar kayyımlar marifetiyle gasp edildi, içleri boşaltıldı, yandaşlara peşkeş çekildi.

SIRA BELEDİYELERE GELDİ

AKP, gasp etmeye alıştı! Muhalefet ‘f.tö’cü’ olarak yaftalanma korkusuyla adaletsizliğe, zulme sessiz kaldı. Ancak şimdi sıra onlara geldi! AKP rejimi, seçimle alamadığı belediyeleri/yetkileri, kayyım marifetiyle gasp etmeye başladı. 31 Mart yerel seçimleri AKP için tam bir hezimet oldu. Diyarbakır’da HDP yüzde 63’e yakın oy alırken, AKP kayyımla girdiği seçimde yüzde 31’i bile göremedi. Mardin ve Van’da da benzer sonuçlar vardı.

SEÇİME NASIL GİREBİLDİLER?

Ancak AKP, seçimden yaklaşık 4 ay sonra 19 Ağustos’ta bu üç belediyeye de ‘terörle iltisaklı oldukları’ gerekçesiyle kayyım atayarak, seçilmiş belediye başkanlarını görevden aldı. Halkın iradesi yok sayıldı. “Bu belediye başkanları ‘terörle iltisaklı idiyseler, YSK seçime girmelerine nasıl izin verdi?” sorusu bugün hala cevaplanabilmiş değil. Eylül ayında da Diyarbakır’ın Kulp ilçesi ile Erzurum’un Karayazı ilçelerinin belediyelerine kayyım atandı.

AKP rejimi, 31 Mart yerel seçimlerinde yüzde 77’ye yakın oy alan Cizre Belediye Başkanı Mehmet Zırığ’ın yerine kayyım atadı.

HDP’Lİ 3 BÜYÜKŞEHİR, 1 İL, 10 İLÇE BELEDİYESİ GASP EDİLDİ

Gasp ilerleyen günlerde de sürdü. 18 Ekim’de HDP’li Hakkari, Nusaybin ve Yüksekova belediyelerine de kayyım atandı. HDP Hakkari’de yüzde 60, Nusaybin’de yüzde 77,4 ve Yüksekova’da yüzde 66 oy almıştı.22 Ekim’de ise Diyarbakır’ın Kayapınar, Kocaköy ve Bismil ilçe belediyeleri ile Van Erciş belediyesine kayyım kararı çıktı. 29 Ekim’de Cizre Belediyesi’ne, 2 Kasım’da ise Van’ın Saray ilçe belediyesi kayyım marifetiyle gasp edildi. Ve son olarak dün, Mardin’in Kızıltepe ilçesinde de belediyeye kayyım atandı.

TEMELLİ: İSTANBUL’A KAYYIM ATANACAK

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, önceki günkü konuşmasında, AKP iktidarının İstanbul’a kayyım atamaya hazırlandığını savundu. Dün katıldığı bir programda konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun hedefinde de İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu vardı. Avrupa Konseyi’ndeki konuşmasında AKP rejiminin kayyım uygulamasını eleştiren İmamoğlu’nu tehdit etti. Soylu’nun, “Avrupa Parlamentosu’na gidip, Türkiye’yi şikayet eden ahmağa söylüyorum; bunun bedelini bu millet sana ödetecek. Yazıklar olsun!” sözleri akıllara Temelli’nin kayyım iddialarını getirdi.

BOĞAZ’A KENDİSİNİ KAYYIM ATADI!

AKP, HDP’li belediyeleri kayyım eliyle gasp ediyor ancak CHP’li belediyelerde henüz bunu yapamıyor. Onun yerine CHP’li belediyelerin yetkilerini gasp ediyor. Bunun son örneği Boğaziçi Kanunu’nda görüldü. İstanbul Boğazı ile ilgili planlama, izin ve denetim yetkileri İBB’nden alınarak AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından oluşturulacak kurullara devrediliyor. Aslında Erdoğan, kendisini Boğaz’a kayyım olarak atıyor. Artık Boğaz da Erdoğan’dan sorulacak.

İBB, YILLIK 40 MİLYON LİRADAN OLACAK!

İstanbul Boğazı’ndaki tüm yetkilerin İBB’den Cumhurbaşkanlığı’na devredilmesini öngören yasa tasarısı İBB’nin en önemli gelir kaynaklarından birini de elinden alacak. Yeni yasa tasarısında, “Boğaziçi İmar Müdürlüğünün bütçesi, personeli ve gelirleri de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına aktarılır” hükmü çıkarılıyor. Dolayısıyla İBB, Boğaz köprüleri geçiş ücretlerinden aldığı yüzde 10’luk payını da artık alamayacak. Bu yılın ilk 9 ayında 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden 302 milyon TL gelir elde edildi. Bu gelirin yüzde 10’u 30.2 milyon TL yapıyor. İstanbul’u kaybeden Erdoğan, ‘gölge’ bir belediye başkanlığı yaratmanın derdine düştü. HDP’li belediyeler gasp edilirken sessiz kalan CHP, yarın kendi belediyelerinin yetkileri tek tek budandığında iş işten geçmiş olacak.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin