Gasp edilen Sürat Kargo, 10’da bir fiyatına peşkeş çekiliyor

sürat kargo

HABER İNCELEME | İLKER DOĞAN

AKP rejimi tarafından ‘kayyım’ eliyle gasp edilip ardından TMSF’ye devredilen Sürat Kargo, onda bir fiyatına satılıyor. Cemaat’e yönelik soruşturma kapsamında 18 Kasım 2015 yılında Kaynak Holding’e kayyım atandığında, Sürat Kargo’nun piyasa değeri en kötü ihtimalle 350 milyon dolar olarak açıklanmıştı. Kayyım kararından önce yabancı bir firma ile yapılan pazarlıklarda 350-500 milyon dolar arasında bir fiyat konuşuluyordu.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), önceki gün yapılan Sürat Kargo ve Sürat Lojistik ihalesinde, en yüksek teklifin muhammen bedelin üzerinde gerçekleştiğini bildirdi. Buna göre firma, 335,5 milyon TL muhammen bedelle satılıyor.

Kaynak Holding ve bağlı şirketlere kayyum ataması 2015 yılı Kasım ayında yapıldı. ‘Paralel Devlet Yapılanması’ iddiası ile yürütülen soruşturma kapsamında atama yapılan 19 şirket ile bir dernek ve vakfa 7 kişilik kayyım heyeti atandı.

Kayyımlara, her bir şirket için aylık 5’er bin lira ödeme yapılacağı açıklandı. Atama kararı 21 şirket ve kurumu kapsadığı için her bir kayyımın alacağı ücret aylık 105 bin lira olarak hesaplandı. 7 kayyıma yapılacak toplam aylık ödeme ise 735 bin liraydı.

Kayyım atandığı dönem Sürat Kargo 17 bölge müdürlüğü, 24 aktarma merkezi, 700’ü aşkın şubesi ve 5 binin üzerinde çalışanıyla Türkiye’nin en büyük kargo firmalarından biriydi.

KAYYIM: LİDER KARGO FİRMASI YAPACAĞIZ!

Kaynak Holding Yönetim Kurulu Başkanlığına atanan kayyım İmran Okumuş, 12 Aralık 2015’de yaptığı açıklamada, el birliğiyle ve iyi niyetle çalışarak kazanılan parayı Sürat Kargoda çalışan işçilerle paylaşacaklarını söyledi. Sürat Kargo’yu Türkiye’de lider kargo firması yapacaklarını belirtti. Ancak öyle olmadı. Firma günden güne eritildi, içi boşaltıldı.

2019’DA TMSF’YE DEVREDİLDİ

Aralarında Koza İpek, Boydak ve Kaynak Holding’in de olduğu holdinglere kayyım atama dönemi Eylül 2019’da bitti. Bir gece yarısı KHK’sı ile söz konusu şirketler TMSF’ye aktarıldı. TMSF, Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne veya Hazine’ye devredilen şirketler hariç mali durumu, ortaklık yapısı, diğer sorunları veya piyasa koşulları nedeniyle sürdürülebilir bulmadığı şirketlerin varlıklarının satılmasına veya bu şirketlerin feshi ile tasfiyesine karar verecekti.

350 MİLYON DOLARLIK ŞİRKET, 335,5 MİLYON TL’YE SATILIYOR

TMSF, geçtiğimiz haziran ayında Sürat Kargo’nun satışına karar verdi. Buna göre, Türkiye’nin en büyük kargo şirketlerinden biri olan Sürat Kargo, 28 Temmuz tarihinde gerçekleşecek ihale ile satılacaktı.

TMSF’nin internet sitesinde yer alan açıklamaya göre, değerleme raporları doğrultusunda muhammen bedeli 325 milyon lira olarak belirlenen Sürat Kargo ve Sürat Lojistik Ticari ve İktisadi Bütünlüğü’nün (TİB) ihalesi önceki gün gerçekleştirildi.

İhale açık artırma aşamasına 28 Temmuz saat 14.30’da, ihaleye iştirak eden 3 katılımcı temsilcilerinin huzurunda mali zarflar açılarak başlandı. Zarfların açılmasıyla katılımcılar tarafından 230 milyon lira, 325 milyon 575 bin lira, 327,5 milyon lira teklifler verildiği görüldü.

EN YÜKSEK TEKLİF 327,5 MİLYON TL

Kapalı zarf aşamasında verilen en yüksek teklif olan 327,5 milyon lira üzerinden açık artırma aşamasına geçildi ve katılımcılar tarafından yapılan artırımlar sonucunda 335,5 milyon lirayla en yüksek teklife ulaşıldı. İkinci en yüksek teklif ise 334,5 milyon lira oldu.
Açık artırmada verilen en yüksek teklif olan 335,5 milyon lira 325 milyon liralık muhammen bedelin üstünde olduğundan Fon Kurulu kararıyla, ihale şartnamesi ve ilgili mevzuat uyarınca gerekli izinlerin temini amacıyla Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Rekabet Kurumu ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na başvuruda bulunulmasına karar verildi.

GASP EDİLDİĞİNDE DEĞERİ 350 MİLYON DOLARDAN FAZLAYDI

Söz konusu bakanlık ve kurumlardan gerekli izin ve onayların alınması akabinde ihale Fon Kurulunun nihai onayına sunulacak.

Sürat Kargo’nun satışı için kayyım atanmadan hemen önce yabancı bir firma ile pazarlıklar yapılmıştı. Şirketin bedeli 350-500 milyon dolar arasındaydı. En kötü ihtimalle 350 milyon dolar (bugünkü kurla 2 milyar 975 milyon TL) piyasa değeri olan Sürat Kargo, rejim tarafından 335,5 milyon TL’ye satılıyor.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

1 YORUM

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin