Fransa’da ‘radikalleştikleri’ gerekçesiyle 6 camiye kapatma kararı

Fransa’da, ‘radikalleşme’ iddiasıyla 6 caminin kapatılması ve 10 derneğin feshedilmesine yönelik işlem başlatıldı. Öte yandan ‘ayrılıkçı’ olduğu iddiasıyla 205 derneğin banka hesabına el konuldu.

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, Le Figaro gazetesine verdiği demeçte Kasım 2020’den bu yana “radikalleştiği” iddiasıyla listelenen 89 caminin 3’te 1’inin denetlendiğini açıkladı. Bakan Darmanin, Darthe, Meurthe-et-Moselle, Cote-d’Or, Rhone ve Gard illerinde 6 caminin kapatılması için işlemlerin başlatıldığını söyledi. İçişleri Bakanına göre “ayrılıkçılığa” karşı mücadelede 2017’den bu yana polis tarafından 24 bin denetleme yapıldı ve “aşırıcıların” bulunduğu 650 ‘yer’ kapatıldı. İki imamın sınır dışı edildiğini söyleyen Darmanin, 2023’ten itibaren ülkeye yurt dışından din görevlisi gelemeyeceğini sözlerine ekledi.

10 DERNEK FESHEDİLECEK

Darmanin, 4’ü ekimde olmak üzere toplam 10 derneğin feshedileceğini belirterek, “Bunlar arasında Selefi bir dernek, Rhône bölgesinde sözde İslamofobi’ye karşı mücadele eden bir kurum ve sözde insani yardım yapan bir yapı bulunuyor” diye konuştu. “Ayrılıkçı” olduğu iddiasıyla 205 derneğin banka hesabına el konulduğunu söyleyen Darmanin, Bakanlar Kurulu’ndan 2 derneğin feshedilmesini talep edeceğini açıkladı.

10 OKUL KAPATILDI

Kendi tesislerinde Kur’an eğitimi veren okulların hala sorun teşkil ettiğini söyleyen Darmanin, bu okulların Milli Eğitim Bakanlığının desteğiyle çok kapsamlı denetimlere tabi tutulduğunu ve bir yıl içinde bu okullardan 10’unun kapatıldığını aktardı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin