‘Fransa, AKP’nin gönderdiği öğretmenlerin ders vermesini yasaklayacak’ iddiası

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Türkiye’den gelen öğretmenlerin okullarda Türkçe dersi vermesini yasaklayacağı iddia edildi.

Euronews’in Fransız Le Point dergisinden aktardığı habere göre, Eğitim Bakanı Jean-Michel Blanquer’in kısa bir süre içinde bu konuda Paris’in vereceği kararı kamuoyuna açıklayacağını yazdı.

Dergi, Michel Blanquer’in “Fransa’da cemaatçilik ile mücadele” adına bu kararı alacağını iddia etti. Yine dergide çıkan haberlerde Türkiye’den gelen öğretmenlerin iktidardaki AKP’ye yakın olmaları bu yasak kararı için gerekçe olarak gösterildi.

Dergi ülkede sayıları 15 bini bulan Türk talebenin, Türkiye’den gelen öğretmenler aracılığıyla Türk dili ve kültürünü öğrenmekten mahrum olabileceğini de belirtti.

Fransa ve Türkiye arasında karşılıklı olarak eğitim alanında ciddi bir sorun yaşanıyor. Fransa, ülkede Türkçe eğitim verecek liselerin açılmasına karşı çıkarken. Türkiye bu konuda izin verilmemesi halinde Ankara ve İstanbul’da faaliyet gösteren iki Fransız lisesinin kapatılabileceği tehdidinde bulunuyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin