Formül bulundu: Devlet, ucuz sebzeyi çadır ve kamyonda satacak

Sebze fiyatlarındaki yükselişe karşı belediyelerin kuracağı tanzim satış mağazaları için formül bulundu Acil çözüm için ilk etapta iki büyük ilde çadır ve kamyonlarda sebze-meyve satılacak. Tarım kredi kooperatiflerinin doğrudan üreticiden aldığı ürünlere sadece işçilik ve nakliye masrafı eklenecek.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tanzim satış mağazaları için “Önümüzdeki hafta ilk etapta İstanbul’da 50, Ankara’da 30’dan fazla noktada, hakiki değerinde olacak şekilde süreci başlatacağız.” demişti.

Acil çalışma ile mobil model formülü 

Hürriyet gazetesinin haberine göre, bu açıklamalar üzerine ilgili kuruluşlar acil çalışma başlattı. Başlangıçta eski dönemin tanzim satış mağazaları gibi sabit yerler düşünülmüyor. Onun yerine gelecek haftadan itibaren halka ucuz meyve sebze satışının başlayabilmesi için mobil model üzerinde duruluyor.

Tarım kredi kooperatifleri, üretici ya da çiftçiden meyve ve sebze satın alacak. Bu ürünlere işçilik maliyeti, yükleme, boşaltma, nakliye gibi masraflar eklenecek. Belediyelerin belirleyeceği tanzim satış yerlerine gönderilerek, vatandaşa sunulacak.

Uzmanlar sürdürülebilir bulmuyor

Tanzim satış noktaları bir çok parametreye göre belirlenecek. Yaya trafiğinin yoğun olduğu metro çıkışlarına müsaitlik durumuna göre ya çadır kurulacak ya da kamyonlar yerleştirilecek.

Konunun uzmanları ise bu yöntemin kalıcı, sürdürülebilir bir çözüm olamayacağını vurguluyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin