‘Fişlemeci SETA’ koordinatörünün kardeşi, 500 milyonluk ilan pastasının başına getirildi

Basın İlan Kurumu’nun başına SETA Genel Koordinatörü’nün kardeşi atandı. Atama kararları, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlandı. 500 milyon liralık ilan pastasına sahip Basın İlan Kurumu Müdürlüğü (BİK) görevine SETA’nın Genel Koordinatörü Burhanettin Duran’ın kardeşi Rıdvan Duran atandı.

SETA geçtiğimiz günlerde Deutche Welle, BBC, Euronews başta olmak üzere Türkiye’deki muhalif medya ve dünya medyasının Türkiye temsilcilerini kapsayan fişleme çalışmasıyla gündeme gelmişti.

Atama kararlarına göre, Basın İlan Kurumu Müdürü Yakup Karaca görevinden alındı. Karaca’nın yerine SETA Genel Koordinatörü ve Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu Üyesi Burhanettin Duran’ın kardeşi Rıdvan Duran atandı.

Duran, AKP’den Sakarya Büyükşehir Belediye başkanlığına aday adayı olmuş ama aday gösterilmemiş, daha sonra İstanbul’a dönüp Binali Yıldırım için İBB içinde oluşturulan kampanya ekibinde çalışmıştı. Duran ayrıca yerel seçim kampanyaları döneminde İBB Kültür Daire Başkanı görevini yürütüyordu.

TGS: KAMU VİCDANINI ZEDELEYEN BİR ATAMA

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı Gökhan Durmuş, Basın İlan Kurumunun (BİK) var olan haliyle de basın meslek örgütlerini kapsamaktan uzak bir yapıya sahip olduğuna dikkat çekerek, SETA Müdürü Burhanettin Duran’ın kardeşi Rıdvan Duran’ın Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile bu kuruma atanmasının kaygılarını arttırdığını söyledi.

Evrensel’e konuşan Durmuş, “SETA isimli kurum çok değil yaklaşık 2 ay önce çeşitli basın yayın kurumunda çalışan gazetecileri açıktan hedef göstermiş bunun adına da rapor adını vermiştir” ifadelerini kullandı.

Durmuş devamında şu değerlendirmede bulundu:

“Gerekli hukuki işlemleri başlatmamıza rağmen maalesef bu hedef göstermeye ilişkin de henüz sonuç alamadık. Söz konusu ismin Burhanettin Duran’ın kardeşi olması ve İBB yönetiminin AKP’de olduğu 2017 yılından itibaren İBB’nin Kültür Daire Başkanı olarak atandığını birlikte düşündüğümüzde maalesef çok da sağlıklı bir sürecin işlemediğini görebiliyoruz. Kamu kurumlarının her alanındaki kadrolaşmanın cumhuriyet tarihinin en yüksek düzeyine ulaştığı bu dönemde bu durumu ‘normal’ bir atama olarak değerlendirmek mümkün değildir. Kamu yararından ziyade kamu vicdanının zedelendiği bir atama olarak kayda geçen bu sürecin ardından Basın İlan Kurumu gibi köklü bir kurumun da SETA gibi ciddiyetten uzak raporlar hazırlayan bir kurumun izinden gideceği endişesini taşımaktayız. Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) olarak BİK’in tarafsız ve bütün medya kuruluşlarına eşit davranan bir kurum olması gerektiğinin altını bir kez daha çiziyoruz.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin