Fırtınanın bu yıl da esmesi zor [LİGE DOĞRU]

HABER-İNCELEME | HASAN CÜCÜK

Trabzonspor için bulunan unvan ‘Türk futbolunun 4. büyüğü’ olmuştu. Şampiyonluğu İstanbul dışına çıkaran ilk takım olan Trabzonspor, 1976-84 arasına tam 6 şampiyonluk sığdırmıştı. Sonrası ise bir türlü gelmedi. İki kez averajla şampiyonluktan oldu. Her yıl ‘o sezon bu sezon’ parolasıyla start alan Trabzonspor için bu sezonun o sezon olması oldukça zor.

Trabzonspor yeni sezona yeni teknik adamla başlıyor. Geçen sezon Ersun Yanal’ın gönderilmesiyle göreve gelen Rıza Çalımbay ligin bitimiyle görevinden istifa etmişti. Koltuğun yeni sahibi eski oyuncularından Ünal Karaman oldu. Gaziantespor’da yıldızını parlatan Karaman, İstanbul takımları yerine Karadeniz temsilcisini tercih etmişti. Yıllarda Trabzonspor formasını başarıyla terleten Karaman, kulübü ve şehri yakından tanıyor. Özellikle taraftarın takım üzerindeki baskısını dikkate aldığımızda Karaman doğru bir tercih gibi gözüküyor. Başarı kriterini dikkate aldığımızda ise aynı şeyleri söylemek mümkün değil. Ünal Karaman tercihi birazda kulübün içinden geçtiği ekonomik darboğazdan dolayı zorunluydu.

Ahmet Ağaoğlu başkanlık koltuğuna oturunca öncelikli gündemi mali konular oldu. Diğer kulüpler gibi Trabzonspor’da mali açıdan zor günler geçiriyor. Zirveden uzak geçen yılların faturasına, hesapsızca yapılan transferler eklenince mali kriz kaçınılmaz oldu. İçinde bulunduğu şartlardan dolayı transferde temkinli hareket eden bordo-mavililer daha çok düşük maliyetli oyuncuları kadrosuna kattı. Geçen sezon özellikle defansta problem yaşayan Trabzonspor iki stoper transferiyle bu bölgeyi güçlendirmeye çalıştı. Ancak defansın yeni isimleri Majid Hosseini ve Zargo Toure için yorum yapmak kolay değil. Her iki oyuncuda şimdilik birer kapalı kutu.

Trabzonspor’dan önemli oyuncular ayrıldı

Ayrılan oyuncuların başında Türk futboluna uzun süre hizmet etmesi beklenen Okay Yokuşlu. Celta Vigo’ya 6 milyon Euro karşılığında satılan Okay’ın yokluğunu Trabzonspor hissedecektir. Yine Fabián Castillo, Çin ligine 2,2 milyon bedelle transfer oldu. Trabzonspor’un satarak kasasına para koyduğu bir diğer isim Vitesse’ye 1,6 milyon Euro’ya giden Matus Bero oldu. Takımın forvetlerinden Dame N’Doye ise alacaklarına karşılık eski takımı FC Kopenhag’a bedelsiz gitti.

Trabzonspor’da gözlerin çevrildiği isim Burak Yılmaz olacak. Galatasaray ve Çin serüveninden sonra yeniden yuvasına dönen Burak Yılmaz sezonun son bölümlerine doğru fıtık sorunu nedeniyle sakat sakat oynamak zorunda kalmıştı. Bu yaz döneminde geçirdiği operasyon nedeniyle sezon öncesi hazırlık kampını kaçırmış olsa da, yeni sezonda da takımın en önemli kozu olacağına şüphe yok. Yine genç yıldızlar Yusuf Yazıcı ve Abdulkadir Ömür’den sadece Trabzonspor değil Türk futbolu da büyük beklenti içinde olacak. Kadro yapısı, teknik adam kalitesi ve içinde geçtiği şartları dikkate aldığımızda Trabzonspor’un zirve yarışı verecek bir görüntüsü bu sezonda yok.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin