Finlandiya’da dünyanın en genç başbakanı yarın görevine başlıyor

HABER | TARKAN TEKTEN, HELSİNKİ

Finlandiya Başbakanı ve Sosyal Demokrat Parti Başkanı (SDP) Antti Rinne’nin istifası ile boşalan Başbakanlık koltuğuna 34 yaşındaki Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı SDP Genel Başkan Yardımcısı Sanna Marin oturacak.

34 yaşındaki Sanna Marin aynı zamanda dünyanın en genç Başbakanı ünvanına da sahip olacak. Yarın Finlandiya Parlamentosundaki oylamanın ardından göreve başlaması beklenen genç başbakan pazar günü Helsinki’de yapılan parti meclisi toplantısında rakibi SDP Parlamento Grup Başkanı Antti Lindtman karşında 29’a karşı 32 oy ile başbakan adaylığına seçilmişti.
KOALİSYON LİDERLERİNİN HEPSİ KADIN
İdari Bilimler alanında Yüksek Lisans Derecesi olan Marin, Sol ve Yeşiller arasındaki bir çizgide duruyor. Çevreci, cinsiyet eşitliği ve aile konularındaki hassasiyeti ile tanınan yeni başbakan adayı anayasa ve kanunlara karşı olan hassasiyeti ile de ön plana çıkıyor.

Finlandiya’da SDP liderliğinde 5 partinin oluşturmuş olduğu bir koalisyon hükümeti iktidarda bulunuyor.

Hükümet ortakları diğer dört partinin lideri de kadın ve biri hariç tüm parti liderleri 30’lu yaşlardalar. Merkez Parti Başkanı ve Ekonomi Bakanı Katri Kulmini 32, Yeşiller Partisi Başkanı ve İçişleri Bakanı Maria Ohisalo 34, Sol İttifak Partisi Başkanı ve Eğitim Bakanı Li Anderson 32, İsveç Halk Partisi Başkanı ve Adalet Bakanı Anna-Maja Henriksson 55 yaşında.

BAŞBAKANI İSTİFAYA GÖTÜREN SÜREÇ

Kasım ayında Finlandiya’da Posta  ve Lojistik İşçileri Sendikası Posta çalışanlarının çalışma saatlerinin düzensizliği ve maaşlarındaki düşüş sebebiyle greve gitmişti. Grevin uzaması ve başta ulaştırma sendikaları olmak üzere bazı sendikaların da posta çalışanlarına destek vermesi sonucu Finlandiya’da ulaştırma ve haberleşme başta olmak üzere birçok alanda hayat durma noktasına gelmişti. Kriz posta çalışanlarının ve iş verenin anlaşmasıyla çözülmüş ancak devlet kurumlarından sorumlu Bakan Sirpa Paatero ve ardından Başbakan Antti Rinne’nin kamuoyu ve hükümet ortaklarını doğru bilgilendirmediği öne sürülerek istifaya zorlanmıştı.Eski Başbakan Antti Rinne Haziran ayına kadar SDP lideri olarak görevine devam edecek.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin