Filistinli gruplardan, Kudüs’teki kamyonlu saldırıya tebrik

Kudüs’te bir grup askerin üzerine kamyon sürerek gerçekleştirdiği saldırıda 3’ü kadın olmak üzere 4 İsrailli askeri öldüren ve 13 kişiyi de yaralayan 28 yaşındaki Filistinli Fadi Kunbar’ın ailesi göz altına alındı. İsrailli polisi, Kunbar’ın silahla vurularak direksiyon başında öldürüldüğü açıklarken, 5’i Kunbar’ın ailesinden olmak üzere 9 kişinin gözaltında olduğu belirtildi.
Askerlerin otobüsten inip çantalarını aldıkları sırada, grubun arasına kamyonla dalan saldırganın, kamyonu geri vitese alıp biraz geri çekildikten sonra tekrar üzerlerine sürdüğü videolarda görülüyor.
Netanyahu : Tüm göstergeler IŞİD’e işaret ediyor
İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ve Savunma Bakanı Avigdor Lieberman bölgeyi ziyaret etti. Netanyahu, saldırının önceden planlı ve detaylı bir saldırı olduğunu belirtirken bu kamyon saldırısının geçen sene Fransa ve Berlin’de yaşanan ve onlarca kişinin öldüğü kamyonlu saldırılar ile bağlantısı olduğunu değerlendirdiklerini belirtti. “Saldırganın kimliğini ve yaşadığı yeri belirledik. Tüm göstergeler IŞİD’e işaret ediyor. Filistin’de yaşadığı ‘Cebel Mukeber’ bölgesini de kordon altına aldık. Başka aksiyonlar da alıyoruz.” dedi.
Hamas: Kahramancaydı
Hamas, saldırıyı üstlenmedi ancak “İsrail’in işgal politikasına karşı yapılmış kahramanca bir direniş hareketiydi” ifadelerini kullandı. Hamas’ın Resmi Sözcüsü Fevzi Berhum’un yaptığı yazılı açıklamada, “Filistin İslami Direniş Hareketi, bugün işgal altındaki Kudüs’te düzenlenen cesur ve kahramanca eylemi tebrik ediyor. Bu eylem, İsrail’in halkımıza, topraklarımıza ve mukaddesatımıza yönelik düzenlediği düşmanca saldırıya karşı gelişen toplumsal tepkinin doğal bir sonucudur.” ifadesine yer verildi.

Fetih Hareketi’nin silahlı kanadı sayılan Aksa Şehitleri Tugayı’nın Gazze kolu da eylemi tebrik eden yazılı bir açıklama yayımladı. Filistin İslami Cihad Hareketi’nin Sözcüsü Davud Şihab ise yaptığı yazılı açıklamada, ‘eylem tebrik edilerek, olay İsrail’in Filistin halkına yönelik işlediği zulme karşı doğal bir tepki olarak’ yorumlandı.

kudus sal

kudüs saldırı 2

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin