Filistin Lideri Abbas, İsrail ve ABD ile köprüleri attı: Tüm anlaşmalar sona erdi

Filistin Yönetimi lideri Mahmud Abbas, İsrail’in işgal altında tuttuğu Batı Şeria’yı ilhak etme planlarına karşılık İsrail ve ABD’yle yapılan “tüm anlaşmaları” sona erdirdiğini duyurdu.

Abbas, İsrail ve ABD ile imzaladıkları ve halihazırda geçerli olan tüm anlaşmaların geçersiz olduğunu ilan etti. Abbas, Salı akşamı Ramallah’ta yaptığı açıklamada hükümetinin güvenlik anlaşmaları da dahil bütün anlaşmalardan çekildiğini bildirdi.

Abbas, “İsrail’in işgalci güç olarak tüm sorumlulukları üstlenmesi gerekeceğini” belirtti. Filistin yönetimi geçmişte benzer çıkışlarını gerçekleştirmemişti.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail’in egemenliğini Yahudi yerleşimleri ve Ürdün Vadisi’ne genişletmek istiyor. Bu, ABD Başkanı Donald Trump’ın ocak ayında açıkladığı İsrail ve Filistin arasındaki “barış vizyonuna” paralel bir hamle.

Trump’ın planı, Batı Şeria’nın yüzde 70’i ve Gazze’nin tümünde bir Filistin devleti kurulması, başkentinin de Doğu Kudüs’ün kıyısında olmasını öngörüyor.

Batı Şeria, Gazze ve Doğu Kudüs’ün tümünü isteyen Filtinliler ise planı İsrail yanlısı olduğu ve haklarını görmezden geldiği gerekçesiyle reddediyor.

İsrail bu bölgeleri 1967 Ortadoğu Savaşı’ndan bu yana işgal altında tutuyor. Batı Şeria ve Doğu Kudüs’teki 140 dolayında yerleşimde 600 binden fazla Yahudi yaşıyor. Uluslararası toplumun çok büyük kısmı Yahudi yerleşimlerinin uluslararası hukuka aykırı olarak değerlendiriyor, ancak İsrail buna karşı çıkıyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin