Koronavirüs salgınının vurduğu cezaevlerinde şimdi de zehirlenme vakaları

Yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgının etkilediği cezaevleri, şimdi de zehirlenme vakalarıyla zor durumda. 18 Mayıs tarihinde 6 kadının yedikleri yemekten zehirlendiği Ankara Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’nde sonra şimdi de aynı kampüste erkeklerin bulunduğu bölümde zehirlenme vakaları yaşandı.

Cezaevinde tutuklu 150 kişi önceki akşam iftar yemeğinden zehirlendi. Olay bu sabah bir tutuklunun haftalık telefon görüşmesi için ailesini arayınca ortaya çıktı. Saat 11.00’de annesini arayan tutuklu, “Yerlere tuvaletimizi yapmak zorunda kaldık. Sabaha kadar elimizde poşet kustuk. Ölsek kimsenin umurunda değildi” dedi.

Bold Medya’dan Sevinç Özarslan’a konuşan anne D.Ö, oğlunun saat 11.00’de aradığını ve makarnadan zehirlendiklerini söylediğini aktardı. D.Ö, “Bozuk makarnayı Sincan T Tipi Cezaevinin hepsine vermişler. Aç olunca, hissetmemişler bozuk olduğunu ve T Tipindeki bütün koğuşlar yemeği yemiş” dedi.

BAYILANLAR, AĞLAYANLAR, İNLEYENLER, KUSMA SESLERİ…

İftar yaptıktan birkaç saat sonra başlayan ateş, kusma, ishal şikayetleriyle hastaların revire götürüldüğünü ifade eden D.Ö. “Revir zaten 10 kişilik. İlk etapta 10 kişiyi yatırmışlar. Sonra bu sayı 100-150 kadar çıkmış. Revirde yerlere yatak atmışlar, ellerine poşet tutuşturmuşlar. Baygınlık geçirenler, ağlayanlar, inleyenler, devamlı kusma sesleri…” diye konuştu

SADECE 1 HEMŞİRE

Bu kadar hastaya sadece 1 hemşirenin baktığını kaydeden D.Ö. şöyle devam etti:

“Zehirlenenler hastaneye gitmeyi talep etmişler. Gardiyanlar, korona var diye reddetmişler. Daha kötüsü, belli bir sayıdan sonra gardiyanlar koğuşlara giderek ‘sizi revire götüremeyeceğiz, koğuşunuz revirden çok daha sağlıklı, steril durumda’ demiş. Bu insanlar koğuşta, çok affedersiniz tuvaletin önünde sıra beklerken birbirlerinin karşılarında tuvaletlerini yapmak zorunda kalmışlar. Sıra gelmediği için. Bir yandan kusup bir yandan tuvaletlerini yaparak bütün bir geceyi böyle bir rezillik ve kepazelikle geçiriyorlar.”

“ELİNİZDEN GELENİ YAPIN, SESİMİZİ DUYURUN”

Oğlunun ishalinin hala devam ettiğini söyleyen D.Ö. yardım çağrısında bulundu: “Bugün de koğuşta devamlı baygınlık geçirenler, sayıklayanlar varmış. Yavrum, ‘Ölüme terk edilmiş gibi hissediyoruz biz burada. Hiç kimse sesimizi duymuyor. Elinizden geleni yapın, duyurabildiğiniz kadar duyurun’ dedi. İnsanlar göz göre ölüme terk edildi. Yetkililer nerede?”

2 YORUMLAR

  1. Allah o vaziyetin milyon katını, sebep olanlara en baştaki Yezit’ten başlayarak hepsine de, yaşatsın en kısa zamanda. Allah kahretsin hepsini de…

  2. Allah o vaziyetin milyon katını, sebep olanlara en baştaki Yezit’ten başlayarak hepsine de, yaşatsın en kısa zamanda. Allah kahretsin hepsini de…

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin