Fethullah Gülen’in ‘kaçırılma planı’ davasında ilk mahkumiyet kararı çıktı

Bir dönem ABD Başkanı Donald Trump’ın danışmanlığını yapan Michael Flynn’in eski iş ortağı İran ve Amerikan vatandaşı Bijan Rafiekian, Fethullah Gülen’in ABD’den kaçırılma planı davasında jüri tarafından suçlu bulundu. Rafiekian, Gülen’in Türkiye’ye iadesi için ABD’de yasa dışı lobi faaliyet yürütmekten ceza aldı.

Hakim Anthony Trenga, ya 12 üyeli jürinin kararını olduğu gibi kabul edip Rafiekian’ın cezasını tayin edecek ya da Rafiekian hakkındaki suçlamalardan bir veya ikisini düşürecek. Davanın son oturumu 5 Eylül 2019’da yapılacak.

Rafiekian’ın davası 15 Temmuz 2019’da Virginia’da başlamıştı. 67 yaşındaki Rafiekian aleyhindeki iki suçtan dolayı 15 yıla varan hapis cezası isteniyordu.

Ekim Alptekin de aynı iddialarla suçlanıyor

Davada Rafiekian’ın eski müşterisi olan Türkiye-ABD İş Konseyi üyesi Ekim Alptekin de aynı iddialarla suçlanıyor. Alptekin’in, Hollanda merkezli şirketi aracılığıyla Türk hükümeti adına Fethullah Gülen’in itibarsızlaştırılması ve Türkiye’ye iadesi için 530 bin dolar karşılığında bildirimde bulunmadan lobi faaliyetleri yürüttüğü belirtiliyor. Alptekin’e yönelik bir diğer suçlama ise Amerikan Federal Soruşturma Bürosu’na (FBI) “yalan beyanda bulunmak”.

Bakanlarla Gülen’ni kaçırmayı planlamışlardı

Geçmişte Wall Street Journal’da (WSJ) yer alan bir habere göre 15 Temmuz darbe girişimi ile ilintilendirilmeye çalışılan Fethullah Gülen’in ABD’den sınırdışı ettirilmesi beklenmeden Türkiye’ye gönderilmesi için Flynn ile AKP’li bakanlar arasında toplantılar da yapıldı. CIA eski başkanı James Woolsey’e dayandırılan haberde tarih ve yer ismi verildi.

19 Eylül tarihinde New York’da bir otelde, Erdoğan’ın damadı dönemin Enerji Bakanı Berat Albayrak, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Inovo BV’nin sahibi işadamı Ekim Alptekin ile Flynn bir araya geldi. Görüşmeye Woolsey de katıldı.

Toplantıda Gülen’in, ‘kanuni iade sürecine gerek duyulmadan’ Türkiye iadesi masaya yatırıldı. Woolsey, burada Gülen’in ‘gece karanlığında kaldığı evden kaçırmak’ fikrinin konuşulduğunu söyledi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin