Binali Yıldırım’dan kabine revizyonu cevabı: Erdoğan bilir, pozisyonun ne olacağının önemi yok

31 Mart ve 23 Haziran’nda üst üstü aldığı yenilgiyle İstanbul yarışını kaybeden Binali Yıldırım, AKP’deki yeni kabine beklentilerine dair soruları cevapladı. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kabine revizyonuna ilişkin soruya  “ Erdoğan bilir… Pozisyonun ne olacağının önemi yok” değerlendirmesi yaptı.

AKP İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, İstanbul’da yapılan Türk-Amerikan İş Geliştirme Konseyi sonrası basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı.

Toplantıya ilişkin basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Yıldırım, “Bugün gündemimiz Türkiye-Amerikan ilişkilerinde olumlu gündemleri, olumlu konuları ön plana çıkartmak. Türkiye bölgesinde hem kendi vatandaşları içini hem de bölgenin güvenliği için çok büyük gayret gösteriyor. Bunun için savunmasını riske atacak gelişmelere göz yumamaz. Bu yüzden biz savunma ihtiyaçlarımızı karşılamak zorundaydık. S-400’lerin alınma sebebi de budur. Güney sınırımızda ki terör faaliyetleri ile olan mücadelemiz dolayısıyla Amerika-Türkiye ilişkilerinin zaman zaman gerildiğine şahit oluyoruz. Ancak her iki ülkenin köklü bir NATO üyesi olması, ve ilişkilerin geçmişinin çok köklü olmasını dikkate alırsak bu gerginliklerin ilişkilerimize uzun vadede zarar vermesinin önüne geçebiliriz. Sayın Bakanın ve beraberindeki iş heyetinin de geliş sebepleri budur” diye konuştu.

‘CUMHURBAŞKANIMIZ KARAR VERECEKTİR’

Erdoğan tarafından kabine revizyonu yapılıp yapılmayacağına ilişkin soruya yanıt veren Yıldırım, “Sayın cumhurbaşkanımız bugünlerde Ankara dışında. Hepimiz insanız. Dinlenmeye ihtiyacı var ama cumhurbaşkanımız tatilde bile dinlenmez. Orada da çalışır. Çalışmalarını bulunduğu yerde devam ettiriyor. Cumhurbaşkanımızın gerek kabine konusunda gerekse diğer konularda hangi adımları atacağına kendisi karar verecektir. Ülkemizin geleceği için, milletimizin refahı için, sorunların çözümü için biz bugüne kadar gayret ettik bundan sonrada gayret edeceğiz. Pozisyonun ne olacağının önemi yok” dedi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin