Fatma Görmez için AST’den yardım ve özgürlük kampanyası

15 Temmuz’dan sonra KHK ile işini kaybeden, eşi tutuklanan ve engelli oğlunu 14 yaşında yaşadığı sıkıntılar neticesi kaybeden Fatma Görmez için yardım kampanyası başlatıldı. Türkiye’deki insan hakları ihlallerini dünyaya duyuran Advocates of Silenced Turkey (AST) tarafından başlatılan kampanya ile anne Görmez’in çektiği sıkıntıların bir nebze hafifletilmesi amaçlanıyor.

Başta Adalet Bakanlığı olmak üzere tüm insan hakları kurumları ve  uluslararası camiaya Fatma Görmez’in eşinin biran önce serbest bırakılması çağrısı yapılıyor.

 

Fatma Görmez, 15 Temmuz sonrası çıkarılan KHK’larla çok sevdiği öğretmenlik mesleğinden uzaklaştırıldı. Sağlık sorunlarıyla mücadele eden Görmez, eşi Bekir Görmez’in bir tweet yüzünden tutuklanması sonucu tek başına kaldı.

Yaşadığı sıkıntılar sebebiyle rahatsızlananan 14 yaşındaki oğlu uzun ve zorlu bir tedavi sürecinin ardından hayatını kaybetti. Bu sırada yaptığı tüm çağrılara rağmen eşinin oğlunu son kez görmesine izin verilmedi.

Anne Görmez de çektiği sıkıntılar neticesinde önce böbreğini ve işitme duyusunu kaybetti, ardından kalp sağlığı sıkıntıya girdi. Arka arkaya geçirdiği iki ameliyatın ardından 29 kiloya kadar düşen Görmez’in tek isteği eşinin tutuksuz yargılanması.

Hayatına bir hastane odasında devam eden anne Görmez, eşinin kendisi ve 14 yaşındaki kızı ile ilgilenebilmesi için serbest kalmasını talep ediyor.

AST, Görmez’in bu talebine destek vermek için bir kampanya başlattı.  Kurum, adım adım ölüme sürüklenen Fatma Görmez’in eşi Bekir Görmez’in bir an önce serbest bırakılması için çağrı yapıyor. AST, sosyal medyada da  #FreeBekirGormez #DoNotLetFatmaGormezDie #BekirGörmezTahliyeEdilsin #FatmaGörmezÖlmesin hastagleri ile kampanyayı yürütüyor.

Kurum, tüm insan hakları savunucularını, 29 kiloya kadar düşen Fatma Görmez’in dramının son bulması için düzenlenen kampanyaya @silencedturkey adlı twitter hesabından ve kurumun www.silencedturkey.org adlı internet  sitesinden destek vermeye çağırıyor.

İnsan hakları ihlallerinin duyurulması amacıyla kurulan “Advocates of Silenced Turkey (AST)” kurumun sözcüsü ve Kadın Hakları Çalışmaları Direktörlüğünü Hafsa Yıldız yapıyor.

http://tr724.wpengine.com/khkli-fatma-ogretmen-29-kiloya-dustu-oglu-14-yasinda-vefat-etti-esi-3-yildir-tutuklu/

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin