Ethem Sancak, TSK’ya 529 ‘Kirpi’ sattı

BMC ile Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nın Taktik Tekerlekli Araçlar-2 (TTA-2) Projesi kapsamında anlaşma imzalandı. Anlaşmayla TSK, Ethem Sancak’ın sahibi olduğu BMC’den 529 ‘Kirpi’ satın aldı.

Ethem Sancak’ın sahibi olduğu BMC Otomotiv Sanayi ve Ticaret AŞ Türk silahlı Kuvvetleri’ne 529 ‘Kirpi’ diye bilinen zırhlı araç satmak için anlaşma imzaladı. Anlaşmaya göre Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM) Taktik Tekerlekli Araçlar-2 (TTA-2) Projesi kapsamında BMC’den 529 zırhlı araç alacak. Savunma Sanayii Müsteşarlığından yapılan yazılı açıklamada, zırhı araçlar için “Terörle mücadele harekatının yoğun olarak sürdürüldüğü bölgelerde Türk Silahlı Kuvvetleri birliklerinin operasyonel kabiliyetlerini arttırmak maksadıyla araç alımı planlanmıştır” denildi.

“Bu kapsamda Taktik Tekerlekli Araçlar-2 (TTA-2) Projesi için, yurt içi geliştirme proje modeli ile ilerlenmesinin kararlaştırıldığı” ifade edilen açıklamada, TTA-2 Projesinin ana yüklenici firması olarak BMC ile ortak çalışma yürütülmesi hususunda mutabakat sağlandığı bildirildi.

Yeni nesil Kirpi araçlarının tedarik edileceği TTA-2 Projesi Sözleşmesi, Müsteşarlığımız ile BMC arasında düzenlenen törenle imzalanmıştır.

Yürütülen müzakerelerin ardından, SSM’de gerçekleştirilen bir törenle TTA-2 Projesi Sözleşmesi’nin imzalandığı belirtilen açıklamada, sözleşme kapsamında tedarik edilecek yeni Kirpi 4×4’lerin mayına karşı korumalı olacağı belirtildi. Açıklamada zırhı araçların özellikleri şöyle sıralandı:

“Patlayıcı madde/şüpheli cisim tespit ve müdahale aracı, mayın ve el yapımı patlayıcı tespit ve i?mha araçları, uzaktan komutalı silah sistemi yangın söndürme sistemi, kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer (KBRN) korunma sistemi, atış yeri hedef tespit cihazı, tam bağımsız süspansiyon sistemi ABS fren sistemi, yeni nesil ergonomik koltuklar, GPS sistemi, flaşör ve görüş sistemleri, telsiz ve i?ç konuşma sistemi, navigasyon cihazı, redresör ve IR aydınlatma sistemi, tepe lambası ve projektörler.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin