Eski Kırgızistan Cumhurbaşkanı ikinci operasyon sonunda gözaltına alındı

Kırgızistan’nın eski Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev gözaltına alındı. İçişleri Bakanlığı tarafından 3 defa ifade vermeye çağrılmasına rağmen gitmediği belirtilen Atambayev için dün 50 kişilik polis gücü kararı uygulamak için evine gitmişti. Fakat Atambayev’in taraftarları buna izin vermemişti.

Bugün tekrar Başkent Bişkek yakınlarındaki evine polislerin gittiği Atambayev’in gözaltına alındığı bildirildi. Atambayev’in destekçileri Bişkek’in merkezindeki bir mitingden döndükten sonra polis kordonunu aştıkları ancak müzakereler sonrası eski liderin evinin çevresinden ayrıldıkları belirtiliyor.

Dünkü olaylarda 48 kişi yaralanmıştı. Ağır yaralanan Özel Alfa timine mensup bir asker de hayatını kaybetti. Altı asker de Atambayev taraftarlarının elinde rehin kalmıştı.

Bugün ise Cumhurbaşkanı Sooranbay Ceenbekov Milli Güvenlik Kurulu’nu toplayarak durum değerlendirmesi yaptı. Milli Güvenlik Kurulu yaptığı toplantıda Almazbek Atambayev’in anayasa ve kanunları bozduğunu ve gerekli tedbirleri alınacağı söylendi. Bunun yanı sıra tatilde olan Parlamento acil oturum ile toplandı.

Cumhurbaşkanı Ceenbekov meclise gelerek milletvekillerine ve halka seslendi. Ceenbekov yaptığı konuşmada, Atambayev’in parlamento tarafında eski cumhurbaşkanı statüsünün kaldırıldığını hatırlatarak İçişleri Bakanlığı tarafından 3 defa ifade vermeye çağrıldığı halde gelmediği için güvenlik güçlerinin operasyon yaptığını söyledi. Atambayev’in “yasaları açıkça çiğnediğini” ve polise karşı “ciddi bir silahlı direniş gösterdiğini” ifade eden Ceenbekov, Atambayev’in artık şüpheli sıfatı ile değil suçlu sıfatı ile yargılanacağını söyledi.

Atambayev’in destekçilerinin yakaladığı 6 asker ise günün erken saatlerinde serbest bırakıldı. Atambayev, 2011-2107 arasında ülkeyi yönetmişti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin