Eski bakanlardan Işılay Saygın vefat etti

Türkiye’nin tanımış kadın siyasetçilerinden Işılay Saygın, tedavi gördüğü hastanede bu sabaha karşı hayatını kaybetti. Çevre ve Turizm Bakanlığı yapan Saygın, 72 yaşındaydı.

Temmuz ayı başında solunum yetmezliği sebebiyle Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nin yoğun bakım servisinde tedavi altına alınan Işılay Saygın, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Başhekimi Prof. Dr. Tuncay Göksel, Saygın’ın ileri derecede akciğer sertleşmesi hastalığına bağlı solunum yetmezliğinden dolayı 03.00 saatlerinde hayatını kaybettiğini söyledi. Göksel, ailesinin isteği üzerine Saygın’ın pazartesi düzenlenecek törenle son yolculuğuna uğurlanacağını belirtti.

Işılay Saygın Kimdir?

İzmir’de doğdu. 1973-1980 yıllarında Buca Belediye Başkanlığı yaptı. 12 Eylül askeri darbesiyle görevden ayrıldı. 1983, 1987, 1991, 1995 ve 1999 yıllarındaki seçimleri kazanarak beş dönem İzmir Milletvekilliği yaptı.

Tansu Çiller’in başbakan olduğu 52. hükümette ilk kadın Çevre Bakanı olarak görev aldı. Mesut Yılmaz’ın başbakanlık yaptığı 53. hükümette de ilk kadın Turizm Bakanı olarak görev yaptı. 51, 52, 54 ve 55. hükümetlerde ise devlet bakanı olarak görev aldı.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin