ABD Yüksek Mahkemesi, ‘Meksika duvarı’ için Trump’a fon onayı verdi

ABD Yüksek Mahkemesi, Başkan Donald Trump’ın Meksika sınırına örülmesini istediği duvar için Savunma Bakanlığı (Pentagon) bütçesinden 2.5 milyar dolar kullanmasına onay verdi. California Federal Mahkemesi’nin kurduğu aksi yöndeki hükmü geçersiz kılan karar, 4’e karşı 5 oyla alındı.

Trump, mahkemenin kararına ilişkin Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Duvar konusunda büyük bir zafer. ABD Yüksek Mahkemesi, federal mahkemenin kararını bozdu ve güney sınırına duvarın inşaatına izin verdi. Sınır güvenliği ve hukukun üstünlüğü için büyük zafer” ifadelerini kullandı.

Tepkiler gelmeye başladı

Yüksek Mahkeme’nin kararına ilk tepkiler de gelmeye başladı. Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Twitter hesabından şunları söyledi: “Donald Trump’a ordunun parasını müsrif, etkisiz bir duvar için harcamak üzere çalmasına izin veren bu akşamki Yüksek Mahkeme kararı, son derece kusurludur. Bizim Kurucularımız, bir monarşi değil, millet tarafından idare edilen bir demokrasi tasarladı.”

Göçmen karşıtı politikaları sebebiyle eleştirilen Trump, yasa dışı göç ve uyuşturucu trafiğine karşı mücadele için Meksika ile ABD sınırına duvar örülmesi gerektiğini savunuyor. Duvar, Trump’ın göreve geldiği 2016 seçimleri öncesindeki en büyük vaadiydi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin