Eski AYM Başkanı’ndan AKP yorumu: Ne hukuk bıraktılar, ne ahlâk

Haşim Kılıç

Uzun zamandır ortalarda görünmeyen Anayasa Mahkemesi (AYM) eski Başkanı Haşim Kılıç, Rekabet Derneği tarafından düzenlenen ‘Adil Rekabete Katkı’ ödül törenine katıldı.

Burada yaptığı konuşmada sürpriz bir çıkış yapan Kılıç, AKP iktidarına sert eleştiriler yöneltti. AKP’nin ‘önce ahlak ve maneviyat’ diyerek iktidara geldiğini hatırlatan Kılıç, “Ne hukuk kuralları bıraktılar ne de ahlak” dedi. Kılıç, 2015’te AYM Başkanlığı’ndan emekliliğe ayrıldıktan sonra sessizliğe bürünmüştü.

Bir kanun niye bu kadar değiştirilir

Sözcü gazetesinin haberine göre, Kamu İhale Kanunu’nun yürürlüğe girdiğinden bu yana 186 kez değiştirildiğini belirten Kılıç, hukuk felsefesindeki pozitif hukuk-ahlak konusuna değindi. Haşim Kılıç sözlerine şöyle devam etti:

“Bir kanun niye bu kadar değiştirilir? Pozitif hukuk kuralını kaldırıyorsunuz ki öbür tarafta, ahlaki tarafı terk ediyorsunuz. Ne yazık ki önce ‘ahlak ve maneviyat’ diye iktidara gelen bu arkadaşlarımız, ne pozitif hukuk kuralları bıraktılar ne de ahlak bıraktılar. Dolayısıyla ne bir rekabet, ne bir şey söz konusu olamayacaktır. Biz bu ahlaki daha doğrusu insanların subjektif alanına bırakılan işleri sıfıra indirmediğimiz sürece, bu ülkede rahat edemeyeceğiz.”

AKP’nin kapatılması davasında ‘ret’ oyu kullandı

Haşim Kılıç, 2007’de Tülay Tuğcu’nun emekliye ayrılmasıyla boşalan Anayasa Mahkemesi Başkanlığı’na seçilmişti. Kılıç 2008’de AYM’nin önüne gelen AKP’nin kapatılması davasında ‘ret’ oyu kullanmış ve parti 6’ya 5 oyla kapatılmamıştı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin