Erzurum farkı: Başkanın yeğeni ve özel kalem müdürü belediyeden 3 maaş birden alıyor

31 Mart yerel seçimlerinin ardından ortaya çıkan belediyelerdeki akraba atamalarına bir yenisi eklendi. Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nin AKP’li Başkanı Mehmet Sekmen’in belediye iştirakinde görevli yeğeni ile özel kalem müdürünün üçer maaş alması tartışmaya yeni bir boyut kattı. Ayrıca başkanın kardeşinin kayınbiraderi de belediye kadrosunda.

Birgün gazetesinin haberine göre, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’in yeğeni İbrahim Sekmen, belediyenin Kaynak Geliştirme ve İştirakler Daire Başkanı olarak görev yapıyor. Belediyenin iştiraki olan Palandöken Yatırım A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkan Vekili olan Sekmen, aynı zamanda bu şirketin genel müdürü.

Özel kaleme de üç maaş 

Belediye Başkanı Sekmen’in Özel Kalem Müdürü Hasan Şahin de belediyeden üç maaş birden alan isimlerden. Şahin, Özel Kalem Müdürü olmanın dışında aynı zamanda Genel Sekreter Yardımcılığı kadrosunda bulunuyor. Belediyenin iştiraki olan ÇETAŞ’ın yönetim kurulu başkanı da yine Özel Kalem Müdürü Hasan Şahin.

Kardeşinin kayınbiraderine müdürlük

Erzurum Büyükşehir Belediyesi’ndeki torpilli kadrolar bunlarla sınırlı değil. Başkan Mehmet Sekmen’in kardeşinin kayın biraderi Mehmet Bektaş da belediyede Protokol Müdürü olarak yüksek mevkide görev yapıyor. Üstelik Bektaş’ın bu göreve atanması için usulsüz bir yöntem kullanıldı ve konu Sayıştay raporlarına yansıdı. Mayıs 2014’te özel kalem müdürlüğü kadrosuna açıktan atanan Bektaş, yasadaki ’25 yaşını doldurmamış olma’ hükmü hiçe sayılarak 45 yaşını doldurmuş olduğu halde zabıta yapıldı. Bektaş, bu görevi hiç yapmadan Protokol Müdürlüğü’ne terfi ettirildi.

‘Bir tane bile akrabam yok’

2017 yılının ekim ayında yerel kanal Kardelen Tv’de yayına katılan Sekmen, akrabalarını belediyede işe aldığına dair hakkında o dönem çıkan haberlere karşı, “Belediyede şirketlerde bir akrabam yok” açıklaması yapmıştı.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin