Ermeni Kilisesi’ne saldıran kişi adli kontrolle serbest bırakıldı

Üsküdar Kuzguncuk’ta bulunan Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi’nin dış sokak kapısının haçını söktüğü için gözaltına alınan Mazlum D., adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

Dün gözaltına alınan Mazlum D.(26), emniyet işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Mazlum D., polisteki sorgusunda, olayın gerçekleştiği 23 Mayıs günü yürüyüş yapmak amacıyla Yavuztürk Mahallesi’nde bulunan evinden hava almak amacıyla çıktığını söyledi. Bir camide ikindi namazı kıldığını, sonra Kuzguncuk’a doğru yürüdüğünü söyleyen Mazlum D., “Yürürken orada olduğunu bildiğim kiliseyi gördüm ve bir anda kilisenin kapısında bulunan haçı sökmeye karar verdim. Yüksekte olduğu için tırmandım ve elimle haçı söktüm. Üsküdar Meydanı’na gelerek Mihriman Sultan Camii’ne uğrayarak dua ettim. Sonrasında Aziz Hüdai türbesine gittim, orada da dua ettim. Yukarı doğru giderken yaşlı bir amcayı gördüm, ona cebimde bulunan 86 TL’yi verdim. Sonra Bağlarbaşı’na gittim. Akşam namazını kılmak için adını bilmediğim camiye girdim. Caminin kapısında ‘virüs dolayısı ile namaz kılınamaz’ ibaresi bulunan kağıdı çıkartarak içeri girdim ve namazımı kıldım. Camiden çıktıktan sonra çevrede bulunan birkaç camiye uğradıktan sonra 21.30 sıralarında ikametime geri geldim” dedi. 

Haçı siyasi görüş nedeniyle çıkarmadığını söyleyen Mazlum D., olayın bir anda geliştiğini ve pişman olduğunu söyledi.

 

SAVCILIK TUTUKLANMASINI İSTEDİ

Kamera kayıtlarındaki kişinin kendisi olduğunu kabul eden Mazlum D., savcılık sorgusunun ardından, “İbadethanelere ve mezarlıklara zarar verme” suçundan tutuklanması talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi. 

ADLİ KONTROLLE SERBEST KALDI

Mahkemede şeker hastası olduğunu, olayı hastalığının etkisiyle yaptığını savunan Mazlum D., “Yaptığım eylem nedeniyle çok pişmanım. Bu eylemin altında herhangi bir neden yoktur. Tüm dinlere saygılıyım. Ne Ermenilere ne de Hristiyanlara bir husumetim yoktur” dedi. Mazlum D., mahkeme tarafından adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin