Erdoğan’la görüşen Feyzioğlu’na bir haller oluyor [SEFER CAN]

Türkiye Barolar Birliği Başkan’ı Metin Feyzioğlu ne zaman Tayyip Erdoğan’la görüşse  o ana kadar söylediklerinin tam tersi yönde konuşmaya başlıyor. O kadar ki şimdi CHP milletvekili olan gazeteci Barış Yarkadaş, ikilinin Dolmabahçe buluşmasının ardından “Feyzioğlu bilincini mi yitirdi?” Başlıklı yazı yazmak zorunda kalmıştı. Yarkadaş’a bu soruyu sorduran sebep, Feyzioğlu’nun yolsuzluk soruşturmaları konusundaki zikzaklarıydı.

Feyzioğlu, 17 Aralık operasyonu sonrasında “siyasi iktidar ve bizzat Başbakan, yolsuzluk soruşturmasının, iktidarlarına yönelik siyasi bir operasyon olduğunu ifade ederek, soruşturmaya yönelik tavır almış durumdadır. Bu çerçevede, başta soruşturmayı yürüten polis amirleri ve bu kişilerle devlet içinde bir başka düzlemde ortak hareket ettikleri ileri sürülen çok sayıda polis amirinin görev yerleri, soruşturma sürerken değiştirilmiştir. Üstelik, görev değişiklikleri oğlu soruşturulan ve kendi hakkında fezleke bulunan İçişleri Bakanının talimatına göre gerçekleştirilmiştir. Bunu toplum vicdanının kabul etmesi mümkün değildir. Demek ki, siyasi iktidar açısından görevden alma ölçüsü, kamu görevlilerinin yurttaşa yönelik hukuka aykırı eziyetleri, şiddetleri, adam öldürmeleri değil, adam öldürenleri korumaları, yurttaşa galiz küfürler etmeleri değil, başbakanın ve hükümet üyelerinin canını sıkmalarıdır.”

17-25 ARALIK: YOLSUZLUK SORUŞTURMALARINI TAKİP NAMUS BORCUMUZ

Feyzioğlu, 25 Aralık 2013’te Çanakkale’de yaptığı bir konuşmada ‘soruşturmaların sonuna kadar gitmesini sağlamak namus borcumuzdur’ diyecek kadar ileri gitmişti. “Tarihe tanıklık ediyoruz. Yolsuzluk soruşturmasının örtbas edilmesine asla izin vermeyeceğiz. Bu soruşturmanın gittiği yere kadar gitmesini sağlamak bizim namusumuzdur. Bu soruşturmayı ört baş etmeye kalkanların da millet tarafından siyaseten ve hukuken cezalandırılmasını sağlamak zorundayız. Dolayısıyla soruşturmayı evlerde çıkan milyonlarca doları, babalarının korumasında iş yapan, hangi meslekten olduğu da kamuoyunca bilinmeyen, kendilerinin dahi bilmediği bir takım çocukların bu yaşta trilyoner olmalarını millete göstermek ve soruşturmanın örtbas edilmesi durumunda örtbas eden siyasilere siyaseten sorumlu olacağını hatırlatmak durumundayız.”

DOLMABAHÇE GÖRÜŞMESİNDEN SONRA: BU YOLSUZLUKLA MÜCADELE DEĞİLDİR

Bu sözlerden birkaç gün sonra Barolar Birliği Başkanı, Dolmabahçe’de Erdoğan’la bir araya geldi. Ve bir anda “17 Aralık’ta düğmeye basılmasının nedeni yolsuzlukla mücadele değildir. Düğmeye basılmasının sebebi iktidarın AKP kanadını silkelemektir. Dolayısıyla amacı yolsuzlukla mücadele olmayan bir soruşturmanın, Türkiye’deki bütün yolsuzlukların üzerine samimiyetle gittiğini kabul etmiyorum.” Demeye başladı. Yarkadaş da kamuoyundaki şaşkınlığa ‘ Feyzioğlu bilincini mi yitirdi?’ Yazısıyla tercüman oldu.

Feyzioğlu bugünlerde Saray’ın müdavimi muhtarların yerini almış görünüyor. Önce beş büyük baronun başkanının katılmadığı bir ziyaretle Saray’a çıktı. ‘Erdoğan’ın konuşmalarıyla yüreklere su serptiğini’ dile getirdi. ” Erdoğan’ın “seçkinler tankın önüne çıkmadı, istismarcılığın lüzumu yok” türünden fırçalarını sineye çekti. Şimdi Saray’da yapılacak Adli Yıl açılışındaki konuşmasının hazırlığının heyecanı içinde.

15 Temmuz kanlı darbe girişiminden sonra savunma hakkının engellenmesine karşı çıkması gereken ilk kişi Barolar Birliği Başkanı olmalı değil mi? Onlarca avukat tutuklandı,  Meslektaşlarının oyu ile seçilen baro başkanları dahi cezaevinde. Misafir kaldığı evde eski tarihli Zaman gazetesi bulundu diye tutuklanan ev kadınlarını savunmaya cesaret edecek avukat bulunamadığı günlerde Feyzioğlu ya susuyor ya da bunu da ‘FETÖ’ye bağlıyor. Avukatların görevlerini yapamamasını FETÖ istiyormuş. Çölde su arar gibi avukat arayan insanlar yani… Sadece konumundan dolayı değil savunduğu davalar açısından da önce o konuşmalı oysa… Münevver Karabulut’un katili Cem Garipoğlu’nu savunması hâlâ gündeme getirilen ve cinayetin suç ortağıymış muamelesi gören Feyzioğlu biraz daha empati yapabilir aslında… Ama Erdoğan yüreğine su serpmiş bir kere, kendine gelemiyor….

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin