Erdoğan’ın ülkesinde ‘açlık’ intiharı

HABER-YORUM | İLKER DOĞAN

İktidar temsilcileri ‘ekonomik krizi’ görmezden gele dursun, tünelin ucundaki ışık her geçen gün daha da azalıyor. ‘Erdoğan’ın ülkesinde’ artan yoksulluk ve derinleşen kriz insanları ihtihara sürüklüyor. Hatay’da aylardır işsiz olduğu için bunalıma giren 42 yaşındaki Adem Yarıcı isimli vatandaş, valilik binasının önünde, “Açım, çocuklarım aç! Bunaldım. İş istiyorum, anlamıyor musunuz?” diyerek kendini yaktı.

Vatandaşlar yangını, yangın tüpleriyle söndürdü. Hatay Valiliği, “Hayati tehlikesi yok!” açıklaması yaptı. Ancak ambulansta hayatını kaybetti. AKP döneminde korkulan oldu ve işsizlik ‘kalıcı’ hale geldi. İş arama süreleri uzadı, bir yıldan fazla süredir iş arayanların sayısı yüzde 31 arttı. Resmi rakamlara göre işsiz sayısı 4,4 milyon. Yaklaşık 17 milyon kişi, aldığı sosyal yardımlarla ayakta durabiliyor. AKP rejimi, insanları ‘yardıma muhtaç’ hale getirdi. ‘Erdoğan’ın ülkesinde’ Adem Yarıcı açlıktan intihar eden ilk insan değil. Ülkeyi 18 yıldır tek başına yöneten AKP rejimi, ekonomik krizi hafife almaya ve halkın sesine kulak tıkamaya devam ederse son da olmayacak.

Çaresizliğin getirdiği intiharlara dün Hatay’da bir yenisi daha eklendi. Uzun süredir işsiz olduğu belirtilen Adem Yarıcı isimli vatandaş Hatay Valiliği önünde, “Açım, çocuklarım aç. Bunaldım!” diyerek yolun ortasında kendini ateşe verdi. Etraftakilerin otomobil yangın tüpleriyle müdahale ettikleri Adem Yarıcı, ağır yaralanmıştı. Yangın söndürüldü, Adem Yarıcı’ye su verildi. Yanan elbiseleri derisine yapışmıştı. Makasla tek tek kesildi. Ardından ambulansla hastaneye kaldırıldı.

VALİLİK: HAYATİ TEHLİKESİ YOK!

Hatay Valiliği, olaya ilişkin iki açıklama yaptı. İlkinde Adem Yarıcı’nin ‘hayati tehlikesinin bulunmadığı’ belirtildi. Şahsın iki çocuğu olduğu belirtilen açıklamada, “Valilik personelinin müdahalesiyle yanmaktan kurtarılan vatandaşın hayati tehlikesi bulunmamakta olup gerekli tüm müdahaleler valiliğimiz tarafından yapılarak hastaneye sevk edilmiştir. ” denildi. Şahsın eşinden boşanmış olduğu da belirtildi açıklamada.

 

İKİNCİ AÇIKLAMA: KALP KRİZİNDEN ÖLDÜ

Valiliğin ikinci açıklamasında ise Adem Yarıcı’nin hayatını kaybettiği belirtildi: “Hatay Devlet Hastanesi’nden Mersin Devlet Hastanesi yanık ünitesine sevk edilmek üzere giderken Hatay Dörtyol ilçesi mevkisinde ambulansta geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetmiştir.”

ORTA DİREK ÇÖKTÜ, GELİR EŞİTSİZLİĞİ BÜYÜYOR

‘Erdoğan’ın ülkesi’, gelir dağılımı eşitliğinde en adaletsiz ülkelerden biri. OECD ülkeleri içinde son sıralarda. Eşitsizliğin Türkiye’den fazla olduğu ülkeler Meksika ve Güney Afrika! Orta direk çöktü. Türkiye’de en zengin yüzde 20’lik kesim en yoksul yüzde 20’lik kesimden 8,7 kat daha fazla kazanıyor! TÜİK’in verilerine göre, en yüksek gelire sahip yüzde 20’nin toplam gelirden aldığı pay 2018’de 0,2 puan arttı. En düşük gelire sahip yüzde 20’lik grubun payı ise yüzde 6,1’e geriledi.

KORKULAN OLDU; İŞSİZLİK KALICI HALE GELDİ

Ekonomik kriz nedeniyle sadece 2019’da 114 bin 977 esnaf kepenk kapattı. 2009 yılında 20 milyar TL olan toplam batık kredi hacmi 127 milyar lirayı buldu. İşsizlik kalıcı hale geldi. TÜİK’e göre, Türkiye genelinde işsiz sayısı, 2019 Ekim’de bir önceki yılın aynı ayına göre 608 bin kişi artarak 4 milyon 396 bine çıktı. İşsizlik oranı yüzde 13,4 oldu. DİSK-AR’a göre işsiz sayısı 7 milyon civarında. 2003 yılında 1,5 milyon olan çalışan ve iş arayan emekli sayısı 2017 itibariyle 4 milyonu aştı.

İŞ ARAMA SÜRELERİ UZADI

Derinleşen kriz nedeniyle küçülen ekonomi ve daralan sektörler iş arama sürelerinin de uzamasına neden oldu. DİSK’in raporuna göre, 2018 yılı Temmuz ayında 6 ay-1 yıl arasında iş arayanların sayısı 439 bin kişi iken bu sayı 2019 yılı Temmuz ayında 236 bin kişi (yüzde 53) artarak 675 bine çıktı. Aynı şekilde 1 yıl ve daha fazla süredir fazla iş arayanların yani uzun süreli işsizlerin sayısı da aynı dönemde 257 bin kişi arttı. 2018 yılı Temmuz ayında 1 yıldan fazla süredir iş arayanların sayısı 810 bin kişi iken, bir yıl sonra bu rakam yüzde 31 artarak 1 milyon 67 bin kişiye yükseldi.

İŞSİZLİK MAAŞI BAŞVURULARI PATLADI

2019 Ocak-Ağustos ayları arasında işsizlik sigortasına başvuran kişi sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 48,8 arttı. 2018 Ocak- Ağustos ayları arasında 903 bin 759 işsiz, işsizlik sigortasından faydalanmak için başvuruda bulunmuşken, geçtiğimiz yıl aynı dönemde bu sayı 1 milyon 345 bin 59’a çıktı.

VATANDAŞ GIRTLAĞINA KADAR BORÇLU

TÜİK’in rakamlarına göre Türkiye’deki 10 kişiden 7’si borçlu. AKP’nin iktidara geldiği 2002’de vatandaşların bankalara toplam borcu 6.6 Milyar TL’ydi. Bugün bu rakam 521,5 milyar lira! İcra dosyası sayısı ise 21 milyona ulaştı. Cumhurbaşkanlığı 2020 Yıllık Programı’na göre, toplam 16 milyon 831 bin 210 kişi, aldığı sosyal yardımlarla ayakta durabiliyor.

1 YORUM

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin