Erdoğan’ın hedef gösterdiği Fatih Portakal’a soruşturma

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın hedef gösterdiği Fatih Portakal’a Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ‘Suç işlemeye alenen tahrik’ iddiasıyla soruşturma başlatıldı.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın FOX TV Ana Haber sunucusu Fatih Portakal’a yönelik “Birileri çıkmış portakal mıdır, mandalina mıdır, narenciye midir sokağa çağırıyor. Haddini bil haddini. Bilmezsen haddini, bu millet patlatır enseni” ifadelerinin ardından Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Portakal’ın Fransa’da hükümeti protesto eden ‘Sarı Yelekler’ eylemleriyle alakalı sözleri nedeniyle Fox Ana Haber bültenine 3 kez durdurma, Fox TV’ye de Kasım ayı reklam gelirlerinin yüzde 3’ü oranında para cezası uygulamıştı.

Bugün yaşanan gelişmede ise Fatih Portakal’ın 10 Aralık 2018 tarihinde yayınlanan ana haber bülteninde Fransa’daki ‘Sarı Yelekliler’ eylemlerine ilişkin sözleriyle ilgili olarak Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’nca soruşturma başlatıldı.

Soruşturma kapsamında program CD’sinin celbi için RTÜK’e müzekkere yazıldığı, o tarihten itibaren çeşitli yerlerden gönderilen 16 adet şikayetin de birleştirildiği duyuruldu.

Portakal, 10 Aralık tarihli ana haber bülteninde, toplumsal muhalefetin baskı altına alındığını ve hak aramak için barışçıl protestoların mümkün olamayacağını söylemişti. Bu ifadeler üzerine Erdoğan “Birileri çıkmış portakal mıdır, mandalina mıdır, narenciye midir sokağa çağırıyor. Haddini bil haddini. Bilmezsen haddini, bu millet patlatır enseni” ifadelerini kullanmıştı

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin