Erdoğan’ın günübirlik Putin’i ziyaretinin sebebi anlaşıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önceki gün gerçekleştirdiği günübirlik Moskova ziyaretinin sebebi ortaya çıktı. Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmesinde doğalgazda fiyat indirimi talebini gündeme getirdi.

BOTAŞ’ın sattığı doğalgazda maliyeti karşılamak için zam yapması geektiği belirtiliyordu. Ayrıca bir Botaş yetkilisinin yapılan zamlarla ilgili olarak, “Şu anda BOTAŞ’ın gaz alış ve satış fiyatlarının denk gelmesi için yüzde 60’ın üzerinde bir fiyat artışı gerekiyor. Elbette böyle bir artış makul değil.” dediği öne sürüldü.

Rusya indirim talebini değerlendirecek

Reuters’a bilgi veren yetkililer, Rusya’dan Türkiye’ye satılan doğalgazda yüzde 10’dan az olmayacak şekilde indirimin mümkün olduğunu belirtti.

Konu hakkında bilgi sahibi bir kaynak, “İndirim talebi Erdoğan’ın dünkü ziyareti sırasında gündeme geldi. Rusya bu indirim talebini değerlendirecek. Bir indirim olması mümkün ve bu yüzde 10’dan aşağı olmayabilir.” diye konuştu.

Doğalgazın yüzde 47’si Rusya’dan

Rusya halen Türkiye’nin en büyük doğalgaz tedarikçisi konumunda bulunuyor. Türkiye geçen yıl tedarik ettiği 50 milyar metreküp doğalgazın yüzde 47’sini Rusya’dan aldı.

Doğalgazı uzun vadeli kontratlarla döviz karşılığı alan Türkiye, hem uluslararası fiyatların artması hem de TL’nin değer kaybının etkisiyle Temmuz ayından itibaren bir dizi zam yaptı. Sanayinin kullandığı gazın fiyatı yüzde 50’ye yakın artarken, meskenlere yapılan fiyat artışı daha düşük oldu. Elektrik santralleri ise daha yüksek fiyat artışlarıyla karşı karşıya kaldı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin