“Erdoğan’ın F-35 yaptırımını tahkime götürme fikri, anlaşmaya göre imkansız”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın S-400 yaptırımları kapsamında ABD’nin F-35 uçaklarını Türkiye’ye vermeme kararını tahkime götürmesinin iki ülke arasında yapılan anlaşmaya göre mümkün olmadığı iddia edildi.

CNN Türk’ün eski yöneticisi, gazeteci Fehat Borotav, sosyal medya hesabından “Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Japonya’da F-35 mesajı: Tahkim mahkemesine götürürüz” başlıklı haberi paylaşarak ABD ve Türkiye arasnda yapılan F-35 anlaşmasını hatırlattı.

Söz konusu anlaşmanın altında AKP’li eski Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül’ün imzası olduğunu vurgulayan Borotav, “İyi de… #F35 anlaşması şöyle diyor: Katılımcılar arasında.. anlaşmazlıklar, sadece katılımcılar arasında istişare yoluyla çözülecek ve… uluslararası bir mahkemeye… havale edilmeyecektir.” ifadelerini kullandı.

Takipçilerinin “Bu anlaşma gizlidir, nereden biliyorsun?” diye tepki göstermesi üzerine Borotav, her uluslararası anlaşma gibi bunun da Meclis’ten geçtiğini belirterek, ilgili metni paylaştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Japonya ziyaretinde, ABD’nin F-35 savaş uçağı projesinden çıkarması ve yaptırım uygulaması durumunda, Türkiye’nin ne cevap vereceğine ilişkin soru üzerine, Türkiye’nin mevcut yol haritasından taviz vermeyeceğinin altını çizerek, “F-35 projesi için zaten 1,25 milyar doları ödedik. Eğer öyle yanlış bir hamlede bulunurlarsa meseleyi uluslararası tahkim mahkemesine götürürüz. Şimdiye kadar yaptığımız ödemeleri geri isteriz.” demişti.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin