Erdoğan’ın eski danışmanı Cüneyd Zapsu: Davos’ta ne zaman ağırlığımız vardı ki!

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın eski danışmanı ve parti kurucularından Cüneyd Zapsu’nun Dünya Ekonomik Forumu’nun düzenlediği Davos Zirvesi’nde, “Bu kez Davos’ta ağırlığımız azaldı” diyenlere, “Ne zaman ağırlığımız vardı ki!” sözleriye cevap verdiğini aktardı.

Altaylı, Zapsu’nun ifadesine yer verdiği köşesinde, “Bu söylediğinde çok yanılıyor” görüşünü belirterek, “Cüneyd de gayet iyi biliyor olmalı ki, Türkiye’nin birkaç yıl öncesine kadar yurtdışında çok ciddi bir ağırlığı vardı. Hele hele Afrika’da, Asya’nın pek çok yerinde, Rusya’da, hatta pek çok Avrupa ülkesinde…” dedi.

Fatih Altaylı’nın, bugünkü yazısının ilgili kısmı;

Yanılıyorsun Cüneyd Zapsu

Bir dönem AK Parti’nin önemli fikir adamlarından biri olan, iktidar partisinin ABD ve başta Almanya olmak üzere Avrupa ile ilişkilerini kuran adam olan Cüneyd Zapsu, Davos’ta gazetecilerle konuşurken, “Bu kez Davos’ta ağırlığımız azaldı” diyenlere yanıt vermiş.“Ne zaman ağırlığımız vardı ki!” diyerek.

Cüneyd Zapsu çok eski dostumdur. Dışardan bazıları için antipatik olsa da özünde sempatik bir adamdır. Ama bu söylediğinde çok yanılıyor. Cüneyd de gayet iyi biliyor olmalı ki, Türkiye’nin birkaç yıl öncesine kadar yurtdışında çok ciddi bir ağırlığı vardı. Hele hele Afrika’da, Asya’nın pek çok yerinde, Rusya’da, hatta pek çok Avrupa ülkesinde…

Bunu ben değil, o sıralarda o ülkelerde iş yapan, yapmaya çalışan işadamlarımız da çok iyi görüyordu. Bu ülkelerdeki Türk büyükelçileri, ABD büyükelçisinden sonra muhtemelen en etkili, en güçlü büyükelçilerdi. Bir telefonla o ülkenin tüm yöneticilerine, bakanlarına, hatta başbakanlarına, devlet başkanlarına ulaşabiliyorlardı.

Her türlü sorunu çözme konusunda son derece etkiliydiler. Pek çok yerde “Türkiye” deyince akan sular durmasa bile en azından yavaşlıyordu. Bu etkinin önemli bir bölümü AK Parti hükümetleri döneminde elde edilmişti. 2011’den sonra bu etkinin azaldığını, “zayıflamaya başladığını” gördük. 2013’ten sonra hızla erimeye başladı. Ve bazı ülkelerde hâlâ sürmekle beraber pek çoğunda yitip gitti.

Yani anlayacağın Cüneyd’ciğim, bir aralar çok ciddi “ağırlığımız” vardı.

 

1 YORUM

  1. OdaTV o videoyu yayınladı, Zapsu bu lafı aynen söylemiş. Ama Zapsu’nun gündemi biraz uçuk! Geleceğe dair bilimkurgu fantastik teorilerden bahsedip durdu.. Siyasette varlığımız sıfırlanınca Hollywood kafasına geçiş yapmış!

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin