Erdoğan’ın danışmanı Yasin Aktay: Suriye ordusu, Suriye’nin kuzeyine yönelirse çatışma çıkabilir

Suriye ordusu ile SDG arasında anlaşma sağlandığı haberleriyle ilgili açıklama yapan Cumhurbaşkanı Danışmanı Yasin Aktay, “Esed rejimi, Suriye’nin kuzeydoğusuna girmeye çalışırsa Türkiye karşı koyacaktır. İki ordu arasında çatışma çıkabilir” dedi.

Sputnik Arapçaya açıklamalarda bulunan Aktay, Esed güçlerinin Suriye’nin kuzeydoğusuna yönelik hareket ettiğine dair iddiaları değerlendirdi. “Esed rejimi, Suriye’nin kuzeydoğusuna girmeye çalışırsa Türkiye karşı koyacaktır. İki ordu arasında çatışma çıkabilir” ifadesini kullandı.

Yasin Aktay, tuhaf sözlerine bir süre sonra sosyal medyadan açıklık getirdi.

Twitter’dan açıklama yapan Aktay şu ifadeleri kullandı: “Sputnik ve Aljazeera’ya yaptığım açıklamaların özeti ve doğru ifadesi: Suriye Ordusunun PYD ile anlaşması Türkiye’nin teröre karşı başlattığı operasyonu durdurmayacaktır. Türkiye bu operasyona bir gecede karar vermiş değildir. Yıllardır Türkiye’ye karşı tehdit üreten oluşumun tam Türkiye operasyon yaptığı esnada rejimle anlaşması, bu tehdidin bizzat rejim tarafından da desteklendiğini gösterir.

Türkiye bu esnada bu tür basit oyunlara kanıp kendini savunma hakkından kaynaklanan operasyonu durdurmaz. Türkiye’nin sıcak operasyon bölgesine rejimin terör örgütünü korur gibi girmeye kalkışması çatışma riski doğurur. Bu durum Türkiye’nin şu anki operasyon bölgesi için söz konusudur. Münbiç’te ise durum farklı. Orada hala ABD’nin kontrolü var orada rejimin kontrolü zaten kaybolmuş durumda. Suriye rejimi Münbiç’e tekrar PYD ile değil ancak ABD ile anlaşarak veya çatışarak girebilir. Bunu göze alabilir mi? Göreceğiz.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin