Erdoğan’ın cehennem odaları: Koğuşun bahçesine motor koydular, hem sesle hem de sıcak ve dumanla işkence ediyorlar

15 Temmuz’dan sonra haksız tutuklamalar nedeniyle aylardır hapis yatan cezaevi mağdurları sıcak hava ve yetersiz cezaevi koşullarıyla mücadeleye devam ediyor. İzmir Aliağa Şakran Cezaevi’ndeki A11 koğuşunun bahçesine konulan büyük motor hem çıkardığı sesle hem de sıcak ve duman üflemesiyle cezaevi mağdurları için ortamı iyice yaşanmaz hale getiriyor.

Cezaevinde kalanlar bahçeye çıkamadıklarını ve onun dışında koğuşta da kulak tıpasıyla anca durabildiklerini ifade ediyor. Cezaevi yönetimine verilen dilekçe sonuçsuz kalırken “Cezaevi savcısına gidin” cevabı alınmış. Cezaevi savcılığı de kendi uhdesi altındaki bir işlem için “BİMER’e başvuru yapın” çağrısında bulunmuş.

Erdoğan’ın cehennem odaları

15 Temmuz darbe girişimi sonrası 50 binin üzerinde mahkum cezaevinde tutsak. Çoğunun iddianamesi aylardır hazırlanmıyor. Türkiye’deki Cezaevleri 15 Temmuz öncesi de aşırı kalabalık olmasının üzerine yeri süreçte de şartlar daha da ağırlaştı. 10 kişilik koğularda 40 kişi, 23 kişilik koğuşlarda 60 kişi kalıyor. Mahkumlar yerlerde yatıyor. 1 tuvaleti 30 kişi kullanıyor. Ve sular haftada 2 kez veriliyor ve sık sık kesiliyor.

Yaz mevsimi başlamasıyla yer yer hissedilen ısı 50 dereceyi aşıyor. İzolasyonun olmadığı çatı katlarında ise tam bir fırına dönüyor. Kimi koğuşlarda aşırı ısıdan ve kalabalıktan bayılanlar oluyor. Şikayetler yüzlerce defa hapishane yetkililerine iletiliyor ama dilekçelere cevap bile verilmiyor. Ve bu korkunç cezaevlerinde sadece yetişkinler değil, hastalar, engelliler ve bebekler de kalıyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin