Erdoğan’ın avukatlarından ‘be ahlaksız’ savunması: Ölçülü ve orantılı

CHP’li Engin Altay, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendisine yönelik kullandığı ‘Be ahlaksız, be edepsiz’ sözleri ile ilgili 128 bin liralık tazminat davası açtı. Erdoğan’ın avukatları ise söz konusu ifadeler için “Ölçülü bir tepkidir.” savunması yaptı. Erdoğan’ın avukatlarının, savunmasındaki ifade özgürlüğü vurgusu dikkat çekti. Savunma dilekçesinde siyasilerin halka açık konuşmalar yapmaları nedeniyle daha fazla hoşgörülü olması gerektiği, tanınmış kişilerin eleştiriye katlanması gerektiği üzerinde duruldu.

Sözcü’den Başak Kaya’nın haberine göre, Erdoğan’ın avukatları Hüseyin Aydın ve Elif Sinem Kabadayı, Ankara 14. Asliye Hukuk Mahkemesi Hakimliği’ne yazılı savunma verdi. Savunma dilekçesinde Erdoğan’ın sözlerinin “Ölçülü ve orantılı bir tepki” olduğu belirterek, hukuki sınırlar içinde kalındığı kaydedildi. Dilekçede, “Düşünce özgürlüğü demokrasinin temelidir” vurgusu yapıldı. Siyasilerin halka açık konuşmalar yapmaları nedeniyle daha fazla hoşgörülü olması gerektiği, tanınmış kişilerin eleştiriye katlanması gerektiği anlatıldı. Dilekçede, “Erdoğan tarafından kullanılan ifadeler cevap niteliğindedir. Dava reddedilmelidir” denildi. Davada henüz karar verilmedi.

CHP Grup Başkan Vekili Engin Altay

ENGİN ALTAY: İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ DEMELERİ MANİDAR

CHP’li Engin Altay, “Mahkemeye sundukları savunmada ifade özgürlüğünden bahsetmeleri şaşırtıcı ve manidardır. Çok daha büyük iddialar karşısında sessiz kalanlar, işlerine gelince ifade özgürlüğü savunucusu kesiliyorlar. Çünkü iddialara aynı ölçüde karşılık vermeye cesaretleri yok. Mahkeme hukuka göre mi yoksa niyet okuyuculuğuna göre mi karar verecek göreceğiz.” ifadelerini

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin