Erdoğan’ın açıkladığı fındık fiyatı kimseyi memnun etmedi

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı 16,5-17 TL fındık taban fiyatı ne üreticiyi ne de STK’ları memnun etti.

Dünya fındık üretiminde ilk sırada yer alan Türkiye’de hasat zamanı yine hüsranla sonuçlandı. Türkiye stratejik ürün fındığın yüzde 75’ini üretirken dünya piyasasındaki fiyatını ise Almanya belirliyor. Türkiye’deki fındık üreticisi önceki yıllarda umduğu fiyatı bulamazken bu yıl açıklanan taban fiyatları ise yine üreticiyi memnun etmedi.

TEMİZ: FİYAT ÜRETİCİYE YİNE KAYBETTİRDİ

Saadet Partisi Ordu İl Başkanı Erkan Temiz, açıklanan fındık fiyatı ile ilgili emperyalist düzenin kazanacağını dile getirerek, “Açıklanan fındık fiyatı, bir kez daha göstermiştir ki bu iktidar sermayenin iktidarıdır.  Üretim maliyetlerindeki artış, fındık üreticisinin temel tüketim maddelerinde yaşanan yüzde 25-30’lar civarındaki enflasyon karşısında, açıklanan fiyat üreticiye yine kaybettirmiştir. Fındıktan kazanan yine Ferrero başta olmak üzere yabancı sermaye olacaktır” diye konuştu.

ŞENSOY: ÜRETİCİ KÂR ETMEDEN SATMAYA MECBUR MU?

Fındık maliyet analizi yapan Ziraat Mühendisi Haluk Şensoy, “Bu yıl yaptığım maliyet analizine göre 1 kilo fındığın maliyeti 15 TL 50 kuruş. Avrupalı üretici geçen yıl fındığının kilosunu 30 TL’ye sattı. Benim üreticim kâr etmeden satmaya mecbur mu? Herkes fındık üzerinden kâr ederken üretici kâr edemeyecek. 16,50-17 TL gibi rakamlarla üretici kâr edemez” ifadelerini kullandı.

SAHRA: FINDIK ÜRETİCİSİ VURGUN VE SOYGUN YAŞIYOR

Tüm-Köy-Sen Ordu Şube Başkanı Zekai Sahra ise, “Fındık taban fiyatında yaşanan durum her yıl zulüm boyutuna ulaştı. Fındık hükümet eliyle emperyalist şirketlere peşkeş çekilmiştir” dedi.

 

Sahra, “Fındık dünya çapında talep görüyor. Ziraat odaları girdi maliyetlerini karşılamayan fiyatlara şimdi teşekkür sırasına girdi. Üretici açıklanan fiyatlardan hiç memnun değil. Açıklanan fiyatları ihanet olarak görüyoruz. Çünkü fındık ihraç ürünüdür” ifadelerini kullandı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin