Merkez Bankası’nda neler oluyor, toplantılar neden iptal ediliyor?

Bu yılın üçüncü enflasyon raporunu açıklayacak olan Merkez Bankası’nda Başkan Murat Uysal’ın basınla tanışma toplantısı iptal edildi. İptal haberi akşam saatlerinde duyuruldu.

Merkez Bankası, 31 Temmuz Çarşamba günü, 2019 yılının üçüncü enflasyon raporunu açıklayacak. Toplantının Ankara’da Merkez Bankası’nın genel merkez binasında yapılacağı bildirildi. Kulislere yansıyan bilgilere göre ise rapora ilişkin basın toplantısı krize dönüştü.

Banka yönetiminde görüş ayrılıkları belirdi. Sorunun kaynağının ise eski başkan Murat Çetinkaya’nın görevden alınarak yerine Murat Uysal’ın atandığı gün yapılan açıklama olduğu belirtiliyor. O açıklamada Murat Uysal’ın basınla bir tanışma toplantısı düzenleyeceği ilan edildi. Bu toplantı bir türlü yapılamadı ve ardından Murat Uysal Anadolu Ajansı’na muhabirine röportaj vererek işlerin yoğunluğu sebebiyle tanışma toplantısı yerine enflasyon raporu basın toplantısında basınla zaten bir araya geleceğini açıkladı.

BAŞKANIN İNGİLİZCESİ ALBAYRAK VE BAKANLIĞI TEDİRGİN ETTİ

Odatv’de yer alan habere göre, basınla tanışma toplantısının yapılamamasının ise birden fazla sebebi var. Toplantının formatına bir türlü karar verilemedi. En kritik konu ise basından soru alınıp alınmayacağıydı. Soruların cevaplanması ise ayrı bir sorun teşkil edecekti. Çünkü hem görev değişimi hem intihal iddiaları gündemde önemli bir yer kaplıyordu.

Aynı zamanda Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve danışmanları, Başkan Uysal’ın teknik konularda yetersiz kalacağından endişe etti. Ayrıca Murat Uysal’ın İngilizce iletişimde sorun yaşama riskinin yüksek olduğu endişesi de Bakanlık katını tedirgin etti. Atamadan kısa süre sonra böyle bir toplantıdan çıkacak olumsuz bir görünüm işleri daha da karıştırmasın diye tanışma toplantısından vazgeçildi.

PİYASAYA ‘UYUMSUZ İÇERİK’ SUNULDU

Anadolu Ajansı’na verilen yazılı röportajda da dikkat çeken unsurlar yer aldı. Metinle piyasa sakinleştirilmeye çalışılırken yeni dönemle uyumsuz bir içerik ortaya kondu. “Makul reel faiz verme” yaklaşımı başta olmak üzere röportajda yeni dönemin, en önemlisi de Cumhurbaşkanı’nın, faiz anlayışına zıt bilgiler olması gerilime yol açtı. Çarşamba günü düzenlenecek basın toplantısı ise kaçınılmaz biçimde ve canlı yayında bu gerilimlerin merkezindeki sorunlarla yüzleşme zamanı olacak. Başkan Uysal’ın para politikasına ilişkin konularda teknik bilgi eksikliği, İngilizce iletişimde sorun yaşama riski ve “yeni döneme uygun ama piyasası da tedirgin etmeyecek cevaplar verebilme esnekliği” konusunda kaygıların basın toplantısı öncesi büyük bir krizi tetiklediği ifade ediliyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin