Erdoğan’dan vatandaşa çağrı: Yastık altındaki dövizleri ekonomiye kazandırın

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, vatandaşlara yine ‘yastık altındakileri çıkarın’ çağrısında bulundu. Erdoğan, “Bankada, yastık altında, kasasında parası, dövizi bulunan herkese yatırım, istihdam, üretim, ihracat temelleri üzerine inşa ettiğimiz yeni ekonomi politikamızın getirdiği fırsatları değerlendirmeye davet ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, AKP’li Erdoğan başkanlığında Beştepe’de toplandı. Kabine toplantısının ardından konuşan Erdoğan, ekonomik gelişmelere değindi. “Ne yaptığımızı biliyoruz.” diye konuştu. Türkiye’nin kurtuluşunu küresel çıkar odaklarının güdümündeki reçetelerde değil yatırımlarda, istihdamda, üretimde, ihracatta ve cari fazlada gördüklerini söyleyen Erdoğan’ın konuşmasından bazı bölümler şöyle:

“Türkiye, şehit yakınlarına galiz küfürle eden bir milletvekilinin şokunu atlatamamışken, bu defa da Genel Kurul’da yaşanan bir başka edepsizlik örneği ile sarsılmıştır. Üstelik bu edepsizlik Meclis’in ikinci büyük partisinin genel başkanı tarafından gerçekleştirilmiştir. Herkes yüce Meclis’e saygı göstermelidir.

ADIM ADIM İLERİ

Ülkemizi istihdam ve büyümeyle ileri taşıyacağız. Küresel ekonomideki belirsizlikler ortadan kalktıkça önümüzü daha iyi göreceğiz. Düşük faiz ve dengeli kur ile ülkemizi adım adım daha ileriye taşıyacağız.

BİZ NE YAPTIĞIMIZI BİLİYORUZ

Biz ne yaptığımızı, nasıl yapacağımız, ne elde edeceğimizi de biliyoruz. Milletimizden bize güvenmesini ve sabırlı olmasını istiyoruz. Geçmişte Türkiye başkalarının reçeteleriyle sıkıntılarını çözmeye çalışırken bu kez kendi hikayemizi yazıyoruz. Yeni ekonomi modelini hedefimiz yatırım, istihdam, ihracat, büyüme.

ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI

Milletimizin üzerindeki yükünü azaltmak için adımları birer birer atıyoruz. Asgari Ücrette de aynısını yapacağız.

YASTIK ALTI ÇAĞRISI

Bankada, yastık altında, kasasında parası, dövizi bulunan bireylere ve kurumlara da bir çağrı yapmak istiyorum. Herkesi yatırım, istihdam, üretim, ihracat temelleri üzerine inşa ettiğimiz yeni ekonomi politikamızın getirdiği fırsatları değerlendirmeye davet ediyorum. Fiyat ve kur artışlarının yol açtığı dalgalanma bir süre sonra mutlaka duracaktır.

Ülkemizdeki döviz sorununun kurun seviyesiyle ilgili değil istikrarıyla ilgili olduğunu savunuyoruz ve bunu sağlayacak adımları da atıyoruz.

FAHİŞ FİYAT AÇIKALAMASI

Özellikle fahiş fiyat artışları konusundaki her şikayeti dinliyor, her sıkıntıyı ciddiyetle takip ediyoruz. Tüm bakanlık, kurum, belediyelerimize talimat veriyorum. Girdi maliyetlerindeki, kurlardaki yükselişlerle izah edilemeyecek fiyat artışı yapan bilhassa stokçuluk yapan hiç kimsenin gözünün yaşına bakılmayacak.

Böyle ağır bir suç işleyen herkesin yakasına yapışılacaktır. Fırsatçılık peşinde koşanları ne millet, ne tarih ne de devlet affeder. Bu konunun serbest piyasa ekonomisiyle uzaktan yakından ilgisi yoktur. Serbest piyasa ekonomisi, kuralsızlık, başıboşluk, vicdansızlık ve ahlaksızlık değildir. Dünyanın her yerinde de serbest piyasa ekonomisi bu şekilde işler.

Hükümet olarak aşırı fiyat yükselterek, stokçuluk yaparak piyasayı zehirleyenlere karşı sonuna kadar mücadele etmekte kararlıyız.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

2 YORUMLAR

  1. Sayın Erdoğan: “Yastık altındaki dövizleri ekonomiye kazandırın” demiş.
    Manası: “Bizim yatağın altında birazcık boş yer kalmış, yastığınızın altındakileri getiriverin de dolduralım` demektir.
    Buradaki “ekonomiye kazandırın” kelimesindeki “ekonomi”, “bizzat şahsım” şeklinde anlaşılmalı…

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin