Berat Albayrak’ın yazışmalarını haberleştiren 6 gazeteciye ceza talebi

Dönemin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın hacklenen maillerini haberleştirdikleri için yargılanan 6 gazetecinin cezalandırılması istendi. Davada mütalaasını veren Savcı, RedHack’in sızdırdığı belgeleri haber yapan gazeteciler Tunca Öğreten, Ömer Çelik, Metin Yoksu, Eray Sargın ve Derya Okatan’ın ‘verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme’ suçundan cezalandırılmasını istedi.

Bianet’in haberine göre savcı mütalaasında Derya Okatan, Eray Sargın, Metin Yoksu ve Ömer Çelik’in sosyal medyada paylaşımları gerekçe göstererek ‘zincirleme örgüt propagandasından’ cezalandırılmalarını istedi. Tunca Öğreten ve Mahir Kanaat hakkında ‘örgüt üyeliğinden’ beraat istedi.

Gazeteciler ‘örgüt üyeliği’, ‘örgüt propagandası’, ‘bilişim sistemini engelleme’ ve ‘verileri yok etme’den yargılanıyordu. Davanın 13. duruşması 9 Aralık’ta İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 18 Mayıs 2021’de Berat Albayrak’ın e-maillerini haberleştirdikleri için tutuklanan Mahir Kanaat ve Tunca Öğreten için ‘hak ihlali’ kararı vermişti.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin