Erdoğan’dan Putin’e charter uçuşlar için teşekkür

Çin’de G20 Zirvesi’nde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, charter seferlerinin yeniden başlamasıyla ilgili olarak Rus lidere teşekkür etti.

G20 Zirvesi için Çin’in Hangzhou kentinde bulunan Putin ve Erdoğan’ın TSİ 18.10’da başlayan görüşmesi, 1 saat 45 dakika sürdü. Shangri La Otel’de gerçekleşen görüşme öncesi Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya lideri Putin basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Enerji konularında yapılan görüşmeler olduğunu ve bunları da değerlendirme fırsatı bulacaklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu anlamda da özellikle atacağımız adımlar inanıyorum ki süreci çok daha güçlü kılacaktır.” ifadelerini kullandı.

‘İSTİHBARAT MÜDÜRÜNÜZ VARSA BİZİM İÇİN KONUŞACAK BİRŞEY KALMAMIŞTIR’

Görüşmenin kapsamlı bir heyet eşliğinde gerçekleştiğine dikkati çeken ve başta Gazprom şirketi olmak üzere enerji şirketlerinin ve enerji bakanının da aralarında olduğunu vurgulayan Putin, heyetteki iki dışişleri bakanının “nasıl güzel konuşabilecekleri konusunda bir yarışma yapacaklarını” söyledi.

Rusya lideri Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Ben de aynı şekilde gerek ekonomiden sorumlu başbakan yardımcım, dışişleri bakanım, ekonomi bakanım, enerji ve tabii kaynaklar bakanım, millî istihbarat müsteşarımla geniş bir ekiple buradayız” sözlerine karşılık, “Eğer gerçekten heyetinizde istihbarat müdürünüz varsa bizim için konuşacak hiçbir şey kalmamıştır, size zaten her şeyi aktarmıştır” ifadelerini kullandı.

Türkiye heyetinde Mehmet Şimşek, Mevlüt Çavuşoğlu, Nihat Zeybekçi, Berat Albayrak, Naci Ağbal ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan yer alırken, Putin’e Dışleri Bakanı Sergey Lavrov, Enerji Bakanı Aleksandr Novak ile birlikte enerji şirketleri temsilcileri yer aldı.

erdogan putin yd-20160903-cin-36-rusya

RUSYA’NIN CHARTER UÇUŞLARA BAŞLAMASI

Rusya Devlet Başkanı Putin de Cumhurbaşkanı Erdoğan’la bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “St. Petersburg’a yaptığınız ziyarette vardığımız mutabakatların nasıl hayata geçirildiğini bugün ele alacak olmaktan mutluluk duyuyorum. Son telefon görüşmemizde mutabakatların istenilen hızla yerine getirilmediğini ifade ettiniz. Özellikle telefon görüşmemizde charter uçuşlarının istenilen hızla yerine getirilmediğinden bahsetmiştiniz. Ama artık, görüyoruz ki 28 Ağustos’ta hükûmetimiz ilgili kararı imzaladı ve 3 Eylül’de ilk charter uçuşu Türkiye’ye gelmiştir” diye konuştu. Rus turistlerin çok sıcakkarşılandığını dile getiren Putin, “İlişkilerimizin tam formatlı bir şekilde tekrar başlaması için daha çok çalışmamız gerekiyor. Ama bugün zaten bunu konuşacağız.” dedi.

Kaynak : TCBB, Sputniknews

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin