Erdoğan’dan muhalefete ‘Kanal İstanbul’ cevabı: Söke söke alırlar!

Erdoğan

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Sazlıdere Köprüsü’nün temel atma töreninde konuştu. Kanal İstanbul projesine karşı çıkanlara seslenen Erdoğan, “Bize sorulmadı denenlere sesleniyorum: Kime sorulması gerekiyorsa onlara sorulup yola çıkıldı. İtirazcıları dinlesek hiçbir proje yapılamazdı.” dedi. “Şirketlere Kanal İstanbul için ödeme yapmayacağız.” diyen muhalefete ise “Söke söke bu parayı uluslararası tahkim yoluyla sizden alırlar.” sözleriyle cevap verdi.

AKP Genel Başkanı Erdoğan, ‘Kanal İstanbul’ açılışı olduğu ileri sürülen Sazlıdere Köprüsü’nün temel atma töreninde konuştu. Erdoğan’ın açıklamalarından bazı bölümler şöyle:

GEMİLER, BOĞAZ İÇİN BÜYÜK RİSK

“Ülkemizin gelişmesi yolunda atılan adımlara bir yenisini ekliyoruz. Bugün Türkiye’nin kalkınma tarihinde yeni bir sayfa açıyoruz. Kanal İstanbul’a acaba bu proje neden gerekliydi? Gecikmeli de olsa bugün bu temeli nasıl atıyoruz? İstanbul Boğazı, dünyanın en kalabalık gemi trafiklerinden birine sahip. Proje ile amacımız İstanbul Boğazı’nın güvenliğini sağlamaktır. Gemi trafiği artarken geçen gemilerin uzunluğu da arttı. Bu gemilerin geçişi boğaz çevresi için büyük risk.

SORULMASI GEREKENLERE SORDUK!

“Kanal İstanbul’a İstanbul’un geleceğini kurtarma projesi olarak bakıyoruz. Projenin her aşaması hukuka ve bilime uygun şekilde tamamlandı. Yapılan projeksiyonlar 2050 yılında Boğaz’dan geçecek gemi sayısının 78 bini bulacağını gösteriyor. Bize sorulmadı denenlere sesleniyorum: Kime sorulması gerekiyorsa onlara sorulup yola çıkıldı. Sizi dinleseydik bu eserler olmazdı. Montrö’de kılavuz kaptan ve romorkör kullanımının zorunlu tutulmaması ticari gemilerin Boğaz geçişindeki riskleri artırıyor.”

ÇILGINLAR GİBİ, AMA YAPTIK

“Bu ülkede sizler şu ana kadar Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü yaptık, bugün Kanal İstanbul için nasıl çıldırıyorsanız orada da öyle çıldırdınız. Marmaray’ı yaptık, yine aynı şekilde önümüzü kesmeye çalıştınız. Çılgınlar gibi ama yaptık. Avrasya Tüneli’ni yaptık. Onun da önünü kesmek istediniz. Osmangazi’yi, İstanbul-İzmir yolunu yaptık, onların da önünü kesmeye çalıştınız. Bu hususlarda en küçük bir eksiklik, usulsüzlük olsaydı çoktan ortaya çıkardı. Dünyada örnek kanallardan bir tanesinin bugün temelini atıyoruz.”

500 BİN NÜFUSLU YERLEŞİM ALANI

“Mevcut güzergah 5 ayrı alternatif arasından bilimsel çalışmalara göre en makul ve verimli hat olarak seçildi. Kanalın uzunluğu 45 kilometre. Taban genişliği minimum 275 metre. Derinliği, küsuratı söylemiyorum, 21 metre olarak belirlendi. Kanal’ın her iki yanında planlana 500 bin nüfuslu yerleşim alanının da İstanbul’un merkezindeki baskıyı ortadan kaldıracağına inanıyoruz.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin