Erdoğan, ‘İçişlerimize karışıyor’ diye hava sahasını kapatan Libya’nın açıklamalarını duymamış

Muammer Kaddafi’nin 2011’de devrilmesinden sonra istikrarını kaybeden Libya’nın doğusunu kontrolü altında tutan General Halife Hafter, Türkiye’yi “düşman” ilan etti. Hafter, sözcüsü Ahmet el Mesmari aracılığıyla yaptığı açıklamada, Libya hava sahasının Türk uçaklarına kapatıldığını belirterek, komuta ettiği birliklerine bölgedeki Türk gemilerine ve tesislerine saldırmaları emrini verdi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Libya’da General Halife Hafter liderliğindeki Ulusal Ordu’nun Türkiye’ye yönelik tehditkar açıklamalarıyla ilgili soruya, “Böyle bir talimat varsa, gereğini yaparız. Zaten bu konuyla ilgili tedbirlerimiz alınmıştır.” cevabını verdi.

Libya Ulusal Ordusu Sözcüsü General Ahmed al-Mesmari, Türkiye’nin ülkedeki çatışmalarda aktif rol aldığını iddia ederek, “Hava Kuvvetleri’ne Libya sularındaki Türk gemi ve teknelerinin hedef alınması yönünde talimat verildi” demişti. Mesmari ayrıca Libya topraklarında bulunan tüm Türk vatandaşlarının tutuklanacağını ve Türkiye’den Libya’ya yapılan tüm uçuşların yasaklanacağını ileri sürmüştü.

‘ERDOĞAN LİBYA’NIN İÇİŞLERİNE KARIŞIYOR’

General Hafter Türkiye’nin Katar’la birlikte Libya merkezi hükümet güçlerine destek verdiğini, Libya topraklarının da bir kısmını işgal ettiğini ileri sürdü.

Açıklamada Cumhurbaşkanı Erdoğan Libya’nın iç işlerine karıştığı vurgulandı. Türkiye’den Trablus’a inmek isteyen uçakların ve limanlara yanaşmak isteyen gemilerin düşman olarak görüleceği, Libya’da yaşayan Türk vatandaşlarının da tutuklanacağı ifade ediliyor. Ayrıca Türkiye’nin ülkedeki askeri varlığının da hedef alınacağı belirtiliyor.

General Hafter Nisan ayı başında, uluslararası kabul görmüş Libya merkezi hükümetini tanımadığını belirterek, ülke yönetimini tamamen ele geçirmek amacıyla silahlı mücadele başlattı. Çatışmalarda BM verilerine göre şu ana kadar 650’den fazla kişi öldü ve 3 bin 500 kişi yaralandı.

ERDOĞAN: ‘BANA BÖYLE BİR BİLGİ ULAŞMADI’

Erdoğan ise Japonya’daki G-20 Zirvesi sonrası düzenlediği basın toplantısında konuya ilişkin soruyu cevapladı. Olaydan haberdar olmadığını belirten Erdoğan, “Bana bu yönde ulaşan bir bilgi yok. Yani Hafter tarafından böyle bir talimat varsa inceletiriz. Zaten bu konularla ilgili gerekli tedbirlerimiz alındı. Bundan sonrada gerekirse farklı tedbirleri alırız.” dedi.

http://tr724.wpengine.com/libya-turk-savas-ucagini-dusurduk-ulkedeki-tum-turkler-tutuklanacak/

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin