Erdoğan’dan damat ve Saray müteahhitlerine ‘ultra-lüks’ devlet desteği

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, küçük damadı Selçuk Bayraktar’ın şirketi ile bazı ‘Saray müteahhitleri’ne benzeri görülmemiş devlet desteği sağladı.

Erdoğan’ın imzası ile Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararlarında Selçuk Bayraktar’ın sahibi olduğu Baykar Makine Sanayi ve Ticaret AŞ ile Erman Ilıcak’ın sahibi olduğu Ceyhan Polipropilen Üretim Anonim Şirketi ve Kalyon ailesine ait Kalyon Güneş Teknolojileri Üretim Anonim şirketine verilecek teşvikler ve vergi muafiyetleri ayrıntılı olarak ilan edildi.

Buna göre, Selçuk Bayraktar’ın şirketine 600 milyon TL yatırım taahhüdü karşılığında 8+4 yıl süre ile KDV, Gümrük Vergisi, Gelir Vergisi, harç ve vergilerden 720 milyona kadar + SGK primlerinden üst limitsiz muafiyet tanınıyor. Ayrıca mevzuat değişikliği taahhüdünde bulunuluyor.

Erman Ilıcak’ın şirketine 8,2 milyar TL yatırım taahhüdü karşılığında 5+2,5 yıl süreyle KDV, Gümrük, Gelir Vergisi, harç ve vergilerden 8,2 milyara kadar + SGK primlerinden limitsiz 10 yıl muafiyet tanınıyor. 145 milyon TL de enerji ve maaş desteği veriliyor.

Kalyon ailesinin şirketine de 2 milyar TL yatırım taahhüdü karşılığında 5+2,5 yıl süreyle KDV, Gelir Vergisi, harç ve vergilerden 1,4 milyara kadar + SGK primlerinden limitsiz muafiyet tanınıyor. 297 milyon enerji, maaş ve 300 milyon faiz/kâr payı/hibe desteği sağlanıyor.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin