Erdoğan’dan çark: NATO bizim için en önemli müttefiktir

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Rusya dönüşü Batı dünyasına mesaj veren ilginç açıklamalar yaptı.  Erdoğan, Harp Okulları Diploma ve Sancak Devir Teslim Töreni’nde yaptığı konuşmada “NATO son dönemde çuvallamış olsa da hala bizim için en önemli müttefiktir. NATO savunma konsepti bize önemli katkılarda bulundu” ifadelerini kullandı.

S-400 füzelerinin alım kararından sonra Amerika ile Türkiye arasında büyüyen krizde, en önemli etken olarak Türkiye’nin NATO yerine, doğu bloğunu temsilen Rus silah sistemlerine  yönelmesi tartışılmıştı.

Son ziyaretinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile pozlar veren Erdoğan, SU-35 uçakları alımından söz etmişti. Rusya ziyareti dönüşünde ise NATO’ya ve batıya mesaj verdi. Diploma töreninde konuşan Erdoğan, Rusya ile yakınlaşma, Amerika, NATO ve AB ile yaşanan krizlere gönderme yaparak NATO’ya dair çark eden ifadeler kullandı ve şunları söyledi:

“Cumhuriyet döneminde de TSK dünyanın en modern savunma taktikleri ve araçlarıyla teçhiz edilerek ülkemizin bağımsızlığının garantisi olmuştur.

Darbe cunta ve vesayet dönemlerinde örselenmiş olsa da milletimizin bağrından çıkan TSK ülkemizin teminatı olacaktır. F…’nün pençesinden kurtardığımız TSK bugün her zamankinden daha güçle ve etkin bir şekilde görevine devam ediyor. Dünyanın her alanında adeta yeniden yapılandığı bir dönemde bizim de savunma stratejilerimizi yeniden gözden geçirmemiz kaçınılmaz hale gelmiştir.

NATO’DA GÜÇLÜ YER EDİNMEK İSTİYORUZ

NATO son dönemde çuvallamış olsa da hala bizim için en önemli müttefiktir. Müttefiklerimizle dayanışmayı önemli görüyoruz. Ne NATO üyeliğinden ne de müttefiklerimizden vazgeçme gibi bir durum söz konusu değildir. Tam tersine daha güçlü bir yer edinmek istiyoruz.

Teröristlerin ülkelimizi tehdit ettikleri bir dönemde kimsenin samimi bir desteğini yanımızda bulamadık. Kendi gücümüzle hem DEAŞ’lı (IŞİD) hem de bölücü terör örgütünü bertaraf ettik.

KENDİ ASKERİMİZ DIŞINDAKİNE RIZA GÖSTERMEYİZ

Bölgedeki sorun DEAŞ değil bir takım güçlerin çıkar paylaşım savaşıdır. Bölgedeki kardeşlerimizin bu çirkin oyunun malzemesi haline dönüştürülmesine izin veremeyiz. Fırat’ın Doğusunda da terör örgütünün bölge halkı üzerindeki zulmü gizlenemez hale gelmiştir. Türkiye olarak güvenli bölge oluşturma isteğimizi dile getirdik. Herkes bu teklifi olumlu görmüş olsa da o dönem kimse hayata geçirmedi. Şimdi bunu tekrar konuşuyoruz. Bizim söylediklerimizle ABD’nin ifade ettiği makasın çok açık olduğunu görüyoruz. Gerçi müşterek harekat merkezinin kurulması gibi olumlu gelişmeler var. Ancak biz doğrudan kendi askerlerimizin kontrol etmesi dışında bir çözüme rıza gösteremeyiz.

Sadece burayı sadece güvenli bölge haline getirmeyeceğiz, burada inşa edeceğimiz yerleşim alanlarıyla Suriyeli vatandaşlarımızı ülkelerine kavuşturmayı hedefliyoruz.

‘BİR KAÇ HAFTAYA KENDİ HAREKAT PLANIMIZI UYGULARIZ’

3 hafta sonra ABD’de bulunacağımız temaslar son fırsattır. Tatmin edici adımlar atılmazsa orada kendi işimize bakmaktan, kendi göbeğimizi kendimiz kesmekten başka çare gözükmüyor. Bir kaç hafta içinde askerlerimiz bölgeyi kontrol etmezse, kendi harekat planını devreye sokacağız.

PARASINI ÖDEDİK TESLİM ETMİYORLAR

Şimdi gündemde F-35 projesi var. Parasını ödediğimiz uçaklar bize teslim edilmiyor. Biz gereği neyse onu yapacağız. Rusya ziyaretimizden rahatsız olmuşlar. Araştıracağız, savunma sanayine yönelik her şeyi araştıracağız. Bütün bu çalışmaları yürüterek inşallah yarınların Türkiye’sini daha güçlü hale getireceğiz. Türkiye’yi 3. dünyanın şamar oğlu ülkeleriyle karıştıranlar anlamadıysa bundan sonra bunu onlara göstermek boynumuzun borcudur.

Türk milleti özgürlüğü, geleceği söz konusu olduğunda şehadeki en büyük mertebe olarak kabul eder.”

1 YORUM

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin