Erdoğan’dan barolara tepki, Yargıtay ve Feyzioğlu’na teşekkür

41 baro başkanına tepsi gösteren AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan “Bir takım barolar adli yıl açılışını sadece mekanından dolayı provoke ediyorlar.” dedi. Erdoğan, Metin Feyzioğlu’na da gösterdiği tutum için teşekkür etti. Yargı Reformu ile ilgili de konuşan Erdoğan “Yargı süreçlerini sadeleştirerek, uyuşmazlıklar için alternatif çözüm yolları geliştirerek, önleyici hukuk uygulamalarını sistemimize kazandırarak, bu reformu kısa sürede hayata geçirmekte kararlıyız.” dedi.

Yargıtay Başkanlığı’nın Adli Yıl Açılış Töreni Cumhurbaşkanlığı Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Törene; “Açılışın Yargıtay binası yerine Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda düzenleyecek olmasının yargı bağımsızlığını zedeleyeceğini” savunan 81 barodan 41’i katılmadı. Erdoğan da törendeki konuşmasında baroların bu tutumunu eleştirdi.

“Bir takım barolar adli yıl açılışını sadece mekanından dolayı provoke ediyorlar.” diyen Erdoğan, “Yargıtay ve Türkiye Barolar Birliği başkanlarımızı dayatmalara gösterdikleri duruş için tebrik ediyorum.” sözleriyle de Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit’e ve Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’na teşekkür etti.


EMİNAĞAOĞLU: REZİLLİĞİN BELGESİ…

YARSAV Eski Başkanı Avukat Ömer Faruk Eminağaoğlu, Twitter hesabından Yargıtay’ın hakim ve savcılara gönderdiği tehdit mesajını paylaştı.

Eminağaoğlu’nun paylaştığı mesajda, yargı mensuplarının Saray’daki programa katılımlarının zorunlu olduğu ifade ediliyor. Hakim ve savcıların isimlerinin ‘Külliye’ye bildieildiğinin altı çiziliyor. Eminağaoğlu, sözkonusu mesajı ‘Rezaletin belgesi…’ diye kamuoyuyla paylaştı.


Erdoğan konuşmasında şunları söyledi;

“Adalet tarihin her dömenide üzerine kafa yorulan, tartışılan, uygulama biçimleriyle gündemde olan bir konudur. Biz de her fırsatta adalet kavramı üzerinde uzun uzun duruyoruz”

“Türkiye, halkın iradesini en üstte tutan kuvvetler ayrılığı fikrine ve bunun üzerine bina ettiği demokrasi anlayışına hep bağlı kalmıştır.”

“Yasamanın, yürütmenin ve yargının kendi içlerinde bağımsız bir şekilde çalışması, hepsinin de Anayasa’da cumhurbaşkanına verilen ‘devletin başı’ misyonu etrafında birlikte hareket etmelerine mani değildir.”

“Kuvvetler ayrılığı prensibinin denge yerine çatışma anlayışı ile yorumlanması ülkeye ve millete fayda değil zarar getirir.”

“Devlet sisteminde illa bir üstünlük aranacaksa bu ancak Anayasa’nın ve orada tezahür eden milli egemenliğin üstünlüğü olabilir.”

“Yeni yönetim sistemimizde yürütmenin de temsilcisi olan cumhurbaşkanına kuvvetler ayrılığı konusunda yöneltilen ithamların çoğu temelsizdir”

“Yargı üzerinden, milletten ve hukuktan aldığı yetkiyle görevini yapan yürütme erki ile onun temsilcisi olan cumhurbaşkanına saldırmak, aslında doğrudan siyasal alanı hedef almaktır.”

“İlk çözmemiz gereken meselelerden biri, tüm meslek teşekküllerinin seçim yöntemlerinin, temsili demokrasiye uygun hale getirilmesidir.”

“Yargıtay ve TBB Başkanımızı, bu bağnaz ve provokatif dayatmalara karşı gösterdikleri dirayetli ve demokratik duruş sebebiyle tebrik ediyorum.”

“Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, bu gazi mekan, konferans salonu, sergi salonu, camisi, 15 Temmuz Anıtı, tamamlanmak üzere olan kütüphanesi ve inşası süren müzesiyle, milletimizin, dolayısıyla da tüm kurumlarımızın evidir.”

“(Yargı Reformu Strateji Belgesi) AB organları her ne kadar ülkemize karşı açıkça ayrımcı bir tutum içindeyse de biz bu reform belgesiyle aynı zamanda tam üyelik yükümlülüklerimize olan bağlılığımızı da göstermiş oluyoruz.”

“(Yargı Reformu) Yargı süreçlerini sadeleştirerek, uyuşmazlıklar için alternatif çözüm yolları geliştirerek, önleyici hukuk uygulamalarını sistemimize kazandırarak, bu reformu kısa sürede hayata geçirmekte kararlıyız.”

YARSAV Eski Başkanı Avukat Ömer Faruk Eminağaoğlu, Twitter hesabından Yargıtay’ın hakim ve savcılara gönderdiği tehdit mesajını paylaştı.

Eminağaoğlu’nun paylaştığı mesajda, yargı mensuplarının Saray’daki programa katılımlarının zorunlu olduğu ifade ediliyor. Hakim ve savcıların isimlerinin ‘Külliye’ye bildieildiğinin altı çiziliyor. Eminağaoğlu, sözkonusu mesajı ‘Rezaletin belgesi…’ diye kamuoyuyla paylaştı.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin