Erdoğan’dan AKP’den ayrılan Ali Babacan’a: Bu ümmeti parçalamaya hakkınız yok

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni parti kurmak için çalışmalarını yürüten Ali Babacan, Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu için ilginç bir uyarıda bulundu. “Bu ümmeti parçalamaya hakkınız yok” diyen Erdoğan, Babacan’a parti kurmak için geç kalmaması önerisi yaptı.

Erdoğan, Babacan’a bizzat yaptığı uyarıyı şöyle aktardı: “Ben Ali Bey’in kendisine de söyledim. ‘Yolunuz yolunuzdur eyvallah ama şunu unutmayın ki bu ümmeti parçalamaya hakkınız yok. Siz bunu yapıyorsunuz. Bunun parçalanmasıyla da bir yere gidemeyeceksiniz’ dedim. ‘Fazla da geç kalmayın’ dedim. Bir an önce kursun ki daha seçime dört sene var.

Hürriyet’in haberine göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci Zirve Toplantısı için gittiği iki günlük Bosna Hersek ziyaretinden dönerken uçaktaki gazetecilere konuştu. Erdoğan, 23 Haziran’da yenilenen İstanbul seçimi öncesinde Ali Babacan’la yaptığı görüşmenin detaylarını anlattı:

“Benimle randevu talebi neticesinde bir görüşmesi oldu. ‘Nedir aidiyet duygularınızı kaybetme gerekçeleriniz?’ deyince ‘Ülkedeki ekonomik durumlar’ gibi şeyler söyledi. Tabii kendisiyle birçok şey konuştuk. Birçok insanla görüştüklerini, çeşitli görüşmelerle bazı adımlar attıklarını anlattı. Ben kendisine ‘parti mi kuracaksınız?’ dedim. ‘Şu anda düşünmüyoruz ama bir platform olarak çalışıyoruz’ dedi. Dedim ki ‘bak Ali Bey, eğer senin bu kabineye katkı verme noktasında yaptığınız çalışmalar varsa, vereceğiniz bilgiler varsa biz bunlardan istifade ederiz.”

‘Gezi olaylarında arkadaşlar ciddi sıkıntı oluşturdu’

Erdoğan, Ali Babacan’la faiz konusunda anlaşamadıklarını söyledi. Gezi olayları için de “Arkadaşlarımızın duruşları ciddi sıkıntılar oluşturdu” dedi. Erdoğan şöyle devam etti:

“Bizim dava arkadaşlığımızda bir şey var. Dava terk edilmez. Burada sonuna kadar hizmet söz konusudur. Ali Bey, AK Parti içinde belki de Türkiye’de en genç yaşta bakanlık görevlerine gelen birisidir. Ondan sonraki her dönemde de kendisini bakan yaptık… Faiz konusunda hiçbir zaman anlaşamadık kendisiyle. Çünkü faizin bizden ne denli götürüsü olduğunu hep kendilerine söylemişimdir.

Uyulduğu zaman enflasyon nerelere kadar inmiştir. 4.6’ya kadar faiz düştü. Hatırlayın ondan sonra bize hemen ciddi darbe olayı yapıldı. Bir anda Taksim Gezi olaylarını yaşadık ve faizde, enflasyonda çift haneli rakamlara çıkmış olduk. Burada arkadaşlarımızın duruşları ciddi sıkıntılar oluşturdu. Dolayısıyla da ilanihaye bu insanlar burada kalacak diye bir şey yok.”

Başbakan, Cumhurbaşkanı olanlar, nereden nereye nasıl geldi!

Erdoğan, isim vermeden eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ve eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül için “Aynı şekilde Başbakanlık koltuğuna gelip oturan arkadaşlarımızın nereden nereye nasıl geldikleri malum. Cumhurbaşkanlığı makamına gelip oturanların nereden nereye nasıl geldikleri malum. Bütün bunlarla beraber, yola çıkarken her şey iyi, güzel ama Cumhurbaşkanlığı makamından ayrıldıktan sonra mensubu olduğu partisine üye dahi olmamıştır.” dedi.

Abdullah Gül, 2007 yılında TBMM tarafından 7 yıllığına cumhurbaşkanı seçildikten sonra, aynı yıl, cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesine ilişkin anayasa değişikliği yürürlüğe girdi.

2012’de, o dönem Başbakan olan Erdoğan’ın partisi AKP’nin oylarıyla, TBMM’de “Gül’ün görev süresinin 7 yıl olduğu ve ikinci kez aday olamayacağı” şeklindeki düzenleme kabul edildi. Gül’ün döneminde Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü olan Ahmet Sever, bir gazeteye verdiği röportajda “Yeniden aday olmasını engellemeye yönelik bir yasak konulması kendisini gerçekten çok üzdü ve kırdı” demişti.

Ardından Anayasa Mahkemesi, Gül’ün ikinci kez aday olabileceğini hükme bağladı. Ancak Gül, 2014 seçimlerinde aday olan Erdoğan’a rakip olmadı. Görev süresi bittikten sonra da eski partisi AKP’de yeni bir görev almadı.

Bunlara kırgınlık olmayacak da kime olacak?

Erdoğan, gazetecilerin “Bbu isimlere kırgın mısınız?” sorusu üzerine “Bu soru sorulur mu Allah aşkına… Bunlara kırgınlık olmayacak da kime olacak?” cevabını verdi ve kırgınlığın yeni olmadığını söyledi:

“Bu tür yaklaşımların olmasıyla başlayan bir süreç. Ama biz baldıran zehrini içerek hep sabrettik ve aleyhte herhangi bir şey konuşmadık. Cumhurbaşkanlığı seçimleri oldu. Bakın şu son belediye başkanlığı seçiminde İstanbul’da olanlar çıkıp da Binali Bey’le ilgili bir tane olumlu ifade kullanmadılar. Siz nefsinizle bir muhasebe yapın. Bu kim? Benim arkadaşım. Bununla ilgili bir ufak ifade kullanmayayım mı? Daha önce yine mesela referandumda bakıyorsunuz hayır oyu kullandılar. Ama biz bir şey konuştuk mu? Konuşmadık. Herkesin yaptığı yanına.”

Erdoğan, Yıldırım için de “Benim bir dava ve yol arkadaşım olarak bu denli yetişmiş, kaliteli bir arkadaşımızı tabii ki kenarda bırakmak gibi bir şey düşünülemez.” dedi.

Merkez Bankası Başkanı daha önce istediği gibi adım atardı

Merkez Bankası (MB) Başkanı Murat Çetinkaya’yı Cumartesi gecesi Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle görevden alan Erdoğan, MB başkanlarının ‘daha önce istediği gibi adım attığını, kimsenin bir şey soramadığını’ söyledi ve “Bir yere kadar katlanılabilirdi, çekilmez oldu” dedi. Erdoğan şöyle devam etti:

“Merkez Bankası ile ilgili attığımız adım, yeni yönetim sisteminin cumhurbaşkanına vermiş olduğu bir yetkinin neticesidir. Çünkü Merkez Bankası Başkanı daha önce layüseldi, hiçbir şey soramazsınız, istediği gibi adım atar.

Şimdi burada da yapı içerisinde Sayın Başkan’ın kendine has birçok tasarrufu olmuştur ve bu tasarruflar neticesinde de maalesef ağır bedeller ödendi. Bu artık bir yere kadar katlanılabilirdi, çekilmez oldu ve ondan sonra da bunu başta Hazine ve Maliye Bakanım olmak üzere arkadaşlarımızla değerlendirmemizi yaptık ve bu değerlendirmeyi yaptıktan sonra da burada bir değişikliğe gitmenin faydalı olacağına inandık.”

Erdoğan, daha önce Para Politikası Kurulu toplandığı zaman “Acaba buradan bu defa ne çıkacak?” diye kaygılandıklarını anlattı. Cumhurbaşkanı’na göre, Çetinkaya “piyasalara güven vermedi, piyasalarla iletişimi iyi değildi.”

http://tr724.wpengine.com/erdogandan-yeni-parti-yorumu-sirtimizdan-hancerlediler/

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin