Erdoğan’dan 24 Haziran öncesi üst kapalı tehdit: “Milletimiz 7 Haziran’da kararsızlık yaşadı; faturasını da gördü”

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, AKP Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda 24 Temmuz seçimlerini kazanamaması halinde kaos senaryolarını hatırlattı. Milletin 15 yıldır ülkeyi yönetme emanetinin AKP’den başkasına vermediğini aktaran Erdoğan’dan üstü kapalı tehdit etti: “Sadece 7 Haziran seçimlerinde kısa bir belirsizlik yaşandı. Bunun faturasının ağırlığını da hep birlikte gördük.” dedi.

Erdoğan 7 Haziran 2015 seçimleri öncesinde de benzer açıklamalarda bulunmuştu. Mart 2015’te Gaziantep’teki toplu açılış töreninde konuşan Erdoğan, Türkiye’yi yeni anayasasına kavuşturmak için tüm güçlerinle çalıştıklarını belirterek, “400 milletvekilini verin ve bu iş huzur içinde çözülsün” diye konuşmuştu.

AKP 7 Haziran’da tek başına iktidar olmayı kaybetti. Bu tarihten AKP’nin 1 Kasım 2015 seçimlerinde tek başına iktidar çıkacağı tarihe kadar ülke karanlık bir döneme girmişti. Çözüm süreci bitmiş, şehit haberleri gelmişti. Büyükşehirlerde ise birçok bombalama olayı meydana gelmişti.

***

Erdoğan’ın bugün AKP Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’ndaki bugünkü konuşmasından satır başları ise şöyle;

“Bu toplantımızı erken seçim kararından çok önce düzenli olarak yaptığımız buluşmalardan biri olarak kaydetmiştik. Bizim siyasetimizin temelinde ortak akıl vardır, demokrasi vardır. Her türlü görüşe, teklife, tenkite açık olmak vardır. Milletimize hizmet yolunda bayrak yarışı olarak kabul ettiğimiz görev değişimi de buna göre yapılır. Bu toplantılarda tam bir özgürlük içinde herkes fikrini söyler. Bu toplantılarda alınan kararlar herkes için bağlayıcıdır.

“Diktatör görmek isteyen 15 vekiline zorla parti değiştirene baksın”

Şayet siyaset tek kişilik bir oyun olsaydı o zaman ne partiye ne teşkilata ne bunca insana ve bunca emeğe ihtiyaç kalırdı. Genel başkan olarak görevim partimizin ve milletimizin ortak hissiyatına, beklentilerine, ortak çıkarlarına en uygun çözümleri bulmak ve formüle etmektir. Siz bakmayın bazılarının AK Parti’yi tek adamlıkla suçlamalarına. Bu ülkede diktatör görmek isteyen bir gecede 15 milletvekiline partisine hiçbir makul gerekçe göstermeden siyaset mühendisliği ürünü yöntemlerle zorla parti değiştirenlere bakmalıdır

Değerli arkadaşlar 24 Haziran seçimleri durduk yere çıkmış değildir. Türkiye gerçekten buralara hayatim gelişmelerin ardından ulaşmıştır. 2015 yılında ardı ardına yaşanan 2 seçim sistemin zafiyetini milletimizin önüne serdi. Milletimiz 15 Temmuz darbe girişimini püskürtürken bize de çok önemli mesajlar verdi. 16 Nisan oylamasıyla yeni yönetim sistemine geçme isteğimiz milletimizce de onaylanmıştır. Milletimizin karşısına gizli kapaklı değil, şeffaf şekilde ittifak imkanı da sağlıyor. Biz milletimizin gözü önünde ittifak yaparken, onlar kapalı kapılar ardında bu kirli süreci yönettiler. Ana muhalefetin hadi seçime gidelim kuru sıkı çıkışlarını biz ciddiye almıyorduk. Ama MHP’nin çağrısı ülkede üzerinde önemle durmamız gereken bir iklimin oluşmasına yol açtı. Cumhurbaşkanı ve hükümet olarak milletimizden aldığımız yetkiyle 1.5 yıl daha kullanacak süremiz vardı. Ama derdimiz koltuk değil, hodri meydan mı diyorsunuz? Hodri meydan, çık. Bizim milletimize seçimleri zamanında yapma sözümüz var. Ama yapamamak da bu sistemden kaynaklanıyor. İdealimiz seçimi zamanında yapmak, ama şartlar bizi erken seçim çağrısını karşılıksız bırakamayacağımız bir noktaya getirdi. Bu gündemi Türkiye’nin önünden süratle karşılık verdik.

Sadece geçtiğimiz 7-8 günde yaşanan hadiseler dahi, milletimize kimlerin kendisi için çalıştığını, kimlerin kumpas oyun peşinde koştuğunu göstermiştir.

Ellerinin ayaklarının birbirine dolaşmasından anladığımız kadarıyla şimdi tüm umutlarını 24 Haziran’a bağladılar. Şunu unutmayın, muhalefetin bu ülkede Sorosları çoktur. Bunlar sadece içeriden değil aynı zamanda dışarıdan destekli Soroslardır. Bunların kim olduğunu, hangi kaynaklardan beslendiğini de gayet iyi biliyoruz. Gün ola harman ola. Tüm güçlerini Türkiye’yi yönetmeye talip olmak üzere değil, sadece ve sadece şahsıma ve AK Parti’ye olan husumetlerini ortaya dökmek için seferber etmiş durumdalar. Ama işte buradan ilan ediyorum; yine başaramayacaksınız.

(Kılıçdaroğlu’nun aday tanımına) Ya sen bu tanıma en çok uyan insansın. Niye olmasın? Senden daha iyisi olur mu? Bu tanımın ta kendisisin. Yumuşaksın, ekonomiyi iyi biliyorsun.

“Bunun faturasının ağırlığını da hep birlikte gördük

“İşte milletimiz bu durumu gördüğü için ülkeyi yönetme emanetini 15 yılı aşkın süredir AK Parti’den başka kimseye vermiyor. Sadece 7 Haziran seçimlerinde kısa bir belirsizlik yaşandı. Bunun faturasının ağırlığını da hep birlikte gördük.

“Henüz hükümeti kurmayı bile becerememiş olanların, ülkenin siyasi-sosyal dinamiklerine nasıl sinsice saldırdıklarını hep beraber takip ettik. Yaklaşık dört ay sonra milletimiz bu haramzadelere dersini vermiştir.”

1 YORUM

  1. Artik “kapali”, “kinayeli” safhalarini gectik; basbayagi aciktan aciktan tehdit etmis. Daha ne desin? Halka diyor ki;
    “Isi zora sokmayin, ‘durum’ mecburi, bari keyf alin” .
    Nasil bir illet! Bonzai gibi birsey.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin